Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Ako správne cvičiť?

 

Článok o tom, ako správne cvičiť by mal asi niekoľko strán, preto sa dnes zameriame na podstatné veci. Tie, ktoré sú všetkým známe. A tiež tie, ktoré často zabúdame. V dôsledku nedostatku koncentrácie, zlého plánu, nulovej motivácie a tak ďalej. Pozrime sa teda na to, ako správne cvičiť v posilňovni. A tiež to, ako správne cvičiť v prípadoch, že máte stanovené tréningy a dodržiavate určitý harmonogram cvičenia. Preto tento článok pomôže najmä skúsenejším cvičencom ako motivácia do posilňovne. Pre začiatočníkov je tiež vhodný, ak už si čiastočne ozrejmili správnu techniku cvikov. Ak nie, vďaka nášmu systému s popiskami cvikov si ich môžete rýchlo preštudovať.

 

 

V prvom rade predpokladáme, že už viete, ako správne cvičiť. Základnú zásadu dýchania ovláda každý, aspoň v to dúfame. Aké je teda správne dýchanie počas cvičenia? Spočíva v tom, že pri záťaži vydychujeme a pri negatívnej fáze zase nadychujeme. Vo väčšine prípadov je to tak, sú aj určité výnimky. Každopádne do repertoára toho, ako správne cvičiť patrí hlavne dýchanie. Skúsili ste sa však niekedy porozhliadnuť okolo seba v posilňovni? Často aj ľudia, ktorí zaručene podľa výzoru a dosiahnutých výsledkov musia vedieť to, ako správne cvičiť, nedýchajú ukážkovo. Nebojte sa dýchať až takmer strojovo a precítiť každé jedno opakovanie v sérii.

Precítenie cviku je ďalší z faktorov toho, ako správne cvičiť. Musíte cvik precítiť a nie počas vykonávania opakovania premýšľať nad prácou či večerou. Maximálna koncentrácia pri cvičení, maximálny výkon = maximálne výsledky. Preto cvičte koncentrovaný a sústreďte sa na opakovania, neverili by ste, o koľko môžete zdvihnúť účinnosť. Plné sústredenie a precítenie cviku pokladáme spolu s dýchaním za gro toho, ako správne cvičiť vo fitness centre.

 

Potom sú tu faktory ako správny tréningový plán, správna voľba záťaže - na každé by sa dali napísať desiatky článkov, no platí, že každému vyhovuje niečo iné. Obecne sa pri menej špecializovaných plánoch cvičí napríklad s 60-80% maximálnej váhy. Pri objemových tréningoch to môže byť samozrejme rôznorodé.

Nesmierne dôležitá je aj regenerácia, aj keď priamo nepatrí do správneho cvičenia. Je to skôr správny oddych a uvoľnenie svalov, strečing. Napriek tomu je podstatné poznať ich, preto ich radíme k našim tipom ako správne cvičiť. Svaly potrebujú dostatočné množstvo odpočinku. Preto im ho doprajte, inak Vám hrozí pretrénovanie alebo dokonca zranenie. Svalovú únavu by sme nemali podceňovať.

 

Poslednou vecou, ktorú dodáme je, že základom tréningu je teda poznať správne prevedenie cvikov, intenzitu a počty opakovaní. Potom sú váhy, regenerácia a precítenie. Skúste najbližší tréning trénovať s maximálnou koncentráciou, uvidíte ten pocit a výsledky. Môžete skúsiť napríklad niektorý z našich tréningových plánov pre mužov aj ženy. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie