Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Prečo pri cvičení SPRÁVNE dýchať?

 

dychanieParadoxom je, že najmä začiatočníci majú tendenciu pri veľkej záťaži dych skôr zadržiavať. A tí ho pritom potrebujú najviac. Majú zrejme pocit, že tak zvládnu viac. Ide však o veľký omyl, dych by mali naopak prehĺbiť a vtedy sa dostaví i nová energia. Reč je predovšetkým o aeróbnych druhoch športu, ako i bežnom posilňovaní, či iných bežne dostupným aktivitách.

V procese tréningu je dýchanie, spolu so správnou technikou prevedenia, veľmi podstatná, ak nie prvoradá záležitosť. Vďaka nemu sa neustále do organizmu privádza kyslík, ktorý je potrebný pre oxidačné procesy. Bez nich ľudský organizmus vôbec nie je schopný existovať a pri zvýšenej námahe, akou cvičenie určite je, predstavuje prísun čerstvého kyslíku do svalov ešte väčšiu bytostnú potrebu. Pravidelným dýchaním sa tiež zabezpečuje odvod oxidu uhličitého, ktorý vzniká v tkanivách ako odpad látkovej výmeny.

 

Kedy nádych, kedy výdych?
Vo všeobecnosti platí pravidlo, že uvoľnenie sprevádza nádych, vydychujeme pomaly pri kontrakcii svalstva, teda pri prevádzaní samotnej záťaže. Pri niektorých špecifických cvikoch je však, viac ako táto zásada, dôležitejší pravidelný a plynulý dych. Ide najmä o cviky, kedy vykonávame rýchlejšie pohyby, kmitáme, či šviháme a samozrejme o všetky aeróbne aktivity.

 

Ďalším zaužívaným pravidlom je nádych pri rozpínaní hrudníka a jeho rozširovaní, teda pri všetkých pohyboch, ktoré majú tento charakter. Nadychujeme sa tiež pri vzpriamovaní tela, pri zdvíhaní trupu nahor, pri zakláňaní. Aj zdvíhanie rúk, či ich zapaženie je zväčša sprevádzané nádychom.

Keď vykonávame strečing tela, s nádychom sa vždy na určité konkrétne natiahnutie pripravíme (napr. vzpažíme, vystrieme sa a pod.), s výdychom sa do neho opatrne dostávame, pri výdrži v ňom plynule dýchame a potom s nádychom ho postupne uvoľňujeme.

.

Zadržiavanie dychu -  katastrofa
Cvičenca, ktorý má zvyk dych zadržiavať, poznáte podľa sčervenania až zmodrania v tvári, prípadne vystúpených žilách na čele a krku. Nejde o maličkosť, pretože dlhodobým zadržiavaním dychu dochádza k nedostatočnému okysličeniu mozgu a následnému vyplavovaniu poplachových hormónov. Nie je preto vôbec výnimočné, ak sa na dotyčného dostavia mdloby.

Spomínaní začiatočníci, prípadne cvičenci, ktorí majú s usmerňovaním dychu problémy, môžu pokojne spočiatku dýchať nahlas. Tak budú mať väčšiu kontrolu nad plynulosťou dychu, ľahšie si zvyknú a osvoja pravidlá nádychu a výdychu. Sami zistia, že prehĺbením dychu budú vládať podstatne viac ako, keď dych zanedbávajú. So správnym dýchaním sa tréning stane taktiež bezpečnejším

Veľmi užitočným prostriedkom ako sa „dostať" do procesu dýchania je zúčastniť sa niektorej z lekcií jogy. Môže ísť o klasickú formu jogy, Power jogu, Ashtanga jogu, Vinyasa Flow jogu. Všetky majú spoločný element kladenia veľkého dôrazu na plynulý prehĺbený dych, tzv. plný jogový dych. Jogové cvičenie vás tiež účinne naučí skĺbiť dych s pohybom za stáleho vnímania svojho tela. Pár takýchto lekcií a budete v dýchaní ozajstný „profík".

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie