Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Prečo začať behať

 

 

1. Beh je účinným spaľovacím prostriedkom tuku

Mnohí amatérski bežci sa rozhodnú behať z prostého dôvodu – chcú schudnúť. Ide o správne rozhodnutie, pretože beh je skvelou aeróbnou aktivitou, ktorá efektívne spaľuje tuk. Bohužiaľ, ak chce človek schudnúť raz a navždy, bez zmeny jedálnička a dodržiavania starej známej rovnice „výdaj je väčší ako príjem“, to nepôjde.

2. Prináša chvíle odreagovania sa a relaxu

Príčinou väčšiny zdravotných neduhov je stres. Ľudská psychika je stresom a dôsledkami rýchleho životného tempa kruto poznačená. Napätie, únava, podráždenosť a hnev sú na dennom poriadku. Často sa prenášajú do vážnejších zdravotných ťažkostí, pretože telo a myseľ sa vzájomne ovplyvňujú. Beh ponúka možnosť zabudnúť na všetky trampoty života, sústrediť sa na samého seba, svoj výkon. Dupot bežeckých topánok, pravidelné dýchanie, pohľad na svet okolo prináša dar – čistú a uvoľnenú myseľ. Desiatky minút behu prinášajú duševné znovuzrodenie a silu do ďalších povinností. Nesmieme zabudnúť na silu čarovných endorfínov, ktoré vedia v tele bežca spôsobiť doslova eufóriu.

3. Zabraňuje osteoporóze a ochabnutiu svalov

Osteoporóza resp. rednutie kostí sa pomaly zaraďuje medzi civilizačné ochorenia. Príčinou je sedavý spôsob života a nedostatok pohybu, ktoré sú zodpovedné za rednutie kostí a ochabnuté svalstvo. Oslabenie kostí a svalov spôsobuje, že človek je náchylnejší na zranenia a ďalšie vážnejšie ochorenia pohybového aparátu.

4. Beh buduje sebavedomie

Beh pozitívne vplýva na hodnotenie seba samého z viacerých príčin. Pravidelný tréning prináša lepšie a kvalitnejšie výkony, človek sa cíti uvoľnene a slobodne, sebazaprenie posilňuje. Beh je spojený s chudnutím. Stratené kilogramy sú balzamom pre podlomené sebavedomie človeka s nadváhou.

5. Chráni celkové zdravie človeka

Len veľmi ťažko by sme hľadali človeka, ktorý pravidelne športuje, dbá na zdravú výživu a trpí vysokým krvným tlakom, cukrovkou, vysokou hladinou cholesterolu a pod. Pravidelný beh utužuje zdravie, pôsobí na imunitný systém, posilňuje srdce, eliminuje vznik krvných zrazenín, znižuje riziko infarktu a mŕtvice. Pôsobí proti nespavosti.

6. Podporuje ľudské vlastnosti – pevnú vôľu a odhodlanie

Prekonávanie lenivosti, pohodlnosti a snaha „niečo“ dokázať, pozitívne vplývajú na kvalitu ľudského charakteru. Beh si vyžaduje určité sebazaprenie, prekonanie sa, ktoré nie je vždy ľahké. V prípade, že to človek dokáže, radosť z výkonu je mnohonásobne väčšia a krajšia.

7. Beh je univerzálnym a variabilným športovým programom

Beh zaraďujeme medzi univerzálne športové aktivity, ktoré sa dajú vykonávať v rôznom prostredí. Je nenáročný na vybavenie. Behať možno v každom ročnom období. Beh je vhodný pre rozličné vekové skupiny s odlišným stupňom kondície, pretože objem a intenzita je variabilná podľa osobitých požiadaviek účastníka.

8. Pozitívne ovplyvňuje koordináciu

Na prvý pohľad je beh jednoduchou športovou aktivitou, ktorá nemá s rozvojom koordinácie absolútne nič spoločné. Pravda je v skutočnosti iná. Miera rozvoja koordinácie závisí od náročnosti terénu. Platí, že čím náročnejší terén (horské chodníky, terén s prekážkami), tým viac je koordinácia pozitívne ovplyvňovaná.

Chceš získať tréningový plán a vzorový jedalnicek? Stačí kliknúť sem.

Zdroj http://citybeh.sk/behat-sa-oplati-zoznamte-sa-s-vyhodami-behu/

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie