Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Výživové doplnky a mládež - 1. časť

 

Čoraz častejšie patria medzi našich klientov aj mladí ľudia, ktorých zaraďujeme do kategórie tínedžerov. Preto sme sa dnes rozhodli priniesť článok na tému - dospievanie a doplnky výživy. Od koľkých rokov môžete užívať proteín, škodí v mladom vdeku nitric oxide a ako je to vlastne s TST u mladých ľudí? Oplatí sa im zvyšovať testosterón? Neuškodí Vám prvý kreatín? Kedy začať s doplnkami výživy? Od kedy môžem užívať proteín? Aminokyseliny - sú vhodné pre mladých? Aký je bezpečný vek pre začatie užívania doplnkov výživy?

 

 

Desiatky podobných otázok zaznievajú každý deň. Niektoré v hlavách mladých cvičencov túžiacich po enormných prírastkoch, iné na fórach pre posilňovanie a skúsených už to pomaly štve. Preto si pozrite naše komentáre k jednotlivým doplnkom ako aj na celkovú situáciu ohľadom užívania doplnkov výživy v mladistvom veku.

V dnešnej časti sa pozrieme na kreatín a glutamín - dve látky, ktoré sú z pohľadu mladých cvičencov často tabu. Od koľkých rokov môžem užívať kreatín či glutamín a o akú látku sa jedná? Pozrite sa na podrobnejší rozbor týchto dvoch suplementov.

 

Kreatín


Kreatín je jeden z najpopulárnejších doplnkov. Využívajú ho amatérski cvičenci aj profesionálni športovci. Cieľ? Rýchlo nabrať objem a silu. Kreatín je látka, ktorá nie je nášmu telu cudzia a jeho úlohou je prostredníctvom transportu k našim svalom zvýšiť energiu. Kreatín zvyšuje ATP a jej využiteľnosť. Inými slovami - kreatín predlžuje dobu, počas ktorej sme schopní makať naplno a zlepšiť tak svalové prírastky. Telo je však unikátne a každý reaguje inak. Je teda kreatín vhodný pre užívanie? Od koľkých rokov je ideálne užívať kreatín?

Celkovo nie sú známe závažnejšie vedľajšie účinky kreatínu. Avšak ešte nebola vykonaná štúdia, ktorá by v dlhodobom hľadisku vylúčila akékoľvek faktory spôsobujúce vedľajšie účinky. Jeho užívanie nie je teda extrémne nebezpečné, treba si však dať pozor na niekoľko pravidiel. Napríklad to, že kreatín odvodňuje a preto musíte piť veľa vody, aby ste sa vyhli dehydratácii.

Poslednou vecou, ktorú v súvislosti s kreatínom spomenieme je mýtus, že po ňom dosiahnete len prírastky vo forme zadržanej vody. A tá neskôr spadne. Toto je len čiastočná pravda, zadržaná voda predstavuje len časť hmotnostných prírastkov. Takže sila sa vo väčšine prípadov zvýši „permanentne“ - resp. neklesne po skončení užívania kreatínu. Nie je teda pravda, že by kreatín v mladom veku spôsoboval veľké problémy a nesmeli ste ho preto užívať.

 

Glutamín


Glutamín je jednou z esenciálnych aminokyselín v našom tele a napomáha hneď niekoľkým telesným funkciám k ich správnemu chodu. Zlepšuje imunitný systém, syntetizuje proteíny a zlepšuje regeneráciu našich svalov.

 

 

Tieto účinky môžu byť veľmi výhodné pre naše telo, najmä v prípadoch, že cvičíme pravidelne a máme náročné tréningové plány. Štúdie dokázali, že v niektorých ohľadoch môže byť práve glutamín cestou k fantastickým výkonom - ten nás dostane až na vrchol! Od koľkých rokov je vhodná glutamínový doplnok výživy?

 

Keď trénujeme intenzívne, môžeme pozorovať stratu glutamínu. Z tohto pohľadu je teda jeho externá suplementácia dôležitá. Výhodou pre mladých cvičencov je, že glutamín nemá vedľajšie efekty - vďaka tomu ho môžete brať už od začiatku Vášho cvičenia a nemusíte sa obávať ohrozenia Vášho zdravia. Napokon, tiež ide o látku príbuznú nášmu telu. Pre nás je teda glutamín vynikajúci suplement a určite ho odporúčame komukoľvek, kto trénuje tvrdo a myslí to s ochranou svalov a ich regeneráciou naozaj vážne.

Pokračovanie nájdete na Výživové doplnky a mládež - 2. časť 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie