Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Výživové doplnky a mládež - 2. časť

 

 Začiatok nájdete na Výživové doplnky a mládež - 1. časť

V druhej časti nášho miniseriálu o doplnkoch výživy a ich vhodnosti pre mladých ľudí sa pozrieme na prípravky, ktoré obsahujú testosterón a tiež na najzákladnejší a aj najčastejšie kupovaný doplnok - proteín. Ako je teda na tom užívanie proteínu v nízkom veku a zdravotné dôsledky?

 

Testosterón a prípravky s obsahom testosterónu

Pri tejto sekcii sa Vám určite vybaví najznámejší doplnok výživy na zvyšovanie hladiny testosterónu - Tribulus Terrestris. Je populárny, väčšinou u starších cvičencov mužského pohlavia. Testosterón je totiž pánsky pohlavný hormón a má teda rovnako ako steroidy aj negatívne aj pozitívne účinky. Je však v tak obmedzenej forme, v akej ho servírujú výrobcovia tribulusu, vôbec škodlivý? A je tribulus terrestris placebo alebo naozaj funguje?

 

Tribulus je obecne u mladých ľudí nezmyselný doplnok, pretože práve v tomto veku sa nachádzame v období, kedy by sme mali mať produkciu testosterónu na maxime a nemala by byť teda žiadna šanca zvýšiť ju. Je tu niekoľko ale, ktoré nechceme rozoberať, avšak každý je individuálny a dosť mladých cvičencov má problémy s dosahovaním maximálnej možnej hladiny testosterónu. Preto nie je na škodu odskúšať si balenie tribulusu - v predpísanom množstve nie je škodlivé.

Tíndežeri sú vo veku, kedy je hladina testosterónu u mladých ľudí veľmi vysoká - práve tieto slová odkazujú na používanie tribulusu pre ľudí nad 30 rokov. Príliš veľa testosterónu môže poškodiť pečeň, navodiť problémy s prostatou, zapríčiniť gynekomastiu či zvýšiť agresivitu. Neželaným účinkom je tiež zníženie produkcie spermií, ktoré môže byť trvalé. Navyše sa prílišné množstvo testosterónu môže dokonca zmeniť na estrogén.

Odstavec vyššie sa však netýka bežne dostupných suplementov a lá tribulus, takže pokojne vyskúšajte tento prípravok v odporúčanom dávkovanom množstvo. Obzvlášť v situáciách, kedy nezarastáte a celkovo znaky dospievania sa u Vás prejavujú slabšie alebo takmer vôbec? Nemutujete? Máte tenší hlas či menej ochlpenia? Vyskúšajte tribulus, možno nič, možno pomôže. Minimálne sexuálnu túžbu zvyšuje zaručene!

 

Proteín

Konečne sa dostávame k najzákladnejšiemu suplementu zo všetkých - proteín. A pod týmto pojmom si predstavíme srvátkový proteín, ostatne - dosť sme si už povedali aj v inom článku „ako si vybrať správny proteín“. Tu si môžete teda pozrieť všetko potrebné, teraz si predstavíme teda základné funkcie a malý úvahu o dosahu na zdravie mladistvých.

 

Srvátkový proteín je jeden z najlepších suplementov. Mladiství ho môžu začať užívať prakticky kedykoľvek. To, že si vezmete proteín hneď po tréningu zlepší regeneráciu, dodá svalom potrebné výživy a pomôže rastu svalovej hmoty. Práve srvátkový proteín je vysokokvalitným výrobkom, ktorý je bohatý na esenciálne aminokyseliny. Zároveň však obsahuje len málo tukov - ideálne aj do diéty.

Najlepšie na proteínoch je, že sú kompletne bezrizikové a tiež kompletne efektívne. Len máloktorý suplement má 100% účinnosť fungovania. Pritom tajomstvo je len v tom, že ide o bielkoviny a zlepšenie pocítite vďaka zvýšenému dennému príjmu bielkovín. Je to ako keby ste jedli neustále jedlá s obsahom bielkovín, tiež zlepšíte svoje výkony, vzhľad a štruktúru svalovej hmoty. Preto proteín nie je nič zázračné - a stále funguje! 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie