Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Alkohol a cvičenie - pravda býva krutá!

 

Alkohol, jedna z najrozšírenejších legálnych drog na svete. Málokto sa mu vyhne, či už príležitostne alebo pravidelne. Ide však alkohol a cvičenie k sebe? Môžete piť alkohol počas tréningových záťaží, ak chcete dosiahnuť progres. 99% ľudí celkom prirodzene a správne chápe, že alkohol a posilňovňa sa vylučujú. A tak nás skôr zaujíma, nakoľko je to vážne a kde je už skutočne hranica, kedy cvičíte zbytočne a alkohol aj tak zmaže všetky Vaše prírastky. Posaďte sa, začína lekcia o alkohole a jeho vplyve na cvičenie.

cvičenie a alkohol ovplyvňuje ho?

 

Alkohol naozaj nie je najlepší priateľ cvičenov

 

Niekto by mohol namietať, že alkohol pôsobí ako liek na CNS a prinúti mozog relaxovať a znižovať napätie. To je síce čiastočne pravda, ktorá platí pri 1 až 2 pohárikoch. V taktomto množstve tiež nemôžeme hovoriť o prospešnom pití alkoholu popri cvičení. Alkohol ovplyvňuje úsudok, pocitové vnímanie, myšlienky, prejav a koordináciu. Vzhľadom na to je takmer vylúčená jeho pravidelná konzumácia u ľudí, ktorí chcú v posilňovaní dosahovať významnejšie výsledky.

Regenerácia, syntéza bielkovín, hydratácia, motivácia a nutričný príjem. Áno, toto všetko Vám naruší alkohol. Aj po jednej párty. Hovorí sa, že jedna poriadna „chlastačka“ nás vráti o tri dni dozadu. Toto tvrdenie nemožno aplikovať na všetkých, no zoberte si, že prichádzate o deň, v ktorý pijete a o ten nasledujúci tiež. A s tým o regeneráciu svalovej hmoty počas pitia alkoholu, syntézu či hydratáciu tela. Jednoducho je alkohol pre telo taký šok, ktorý Vás vráti pokojne viac dozadu ako len pár dní.

 

Je pitie piva pri fitness nevhodné

Štúdie ohľadom konzumácie alkoholu a cvičenia

Prierez štúdiami dokázal, že alkohol je jedovatý pre každý orgán v tele a skôr či neskôr ovplyvní každého, kto ho užije. Nenavádzame Vás na absolútnu abstinenciu. Je pochopiteľné, že sa každý snaží skĺbiť príjemné posedenie pri víne so zdravým životným štýlom. A koľko z nás zájde oveľa ďalej, má však potom cenu cvičiť a investovať peniaze do stravy, doplnkov či vstupov?

Alkohol je zdradný najmä preto, lebo sa rýchlo vstrebáva. Skôr ako iné stavebné látky. Vďaka tomu sa pomerne rýchlo dostane do krvi a ovplyvňuje mozog.  Funguje to komplikovane, pre ilustráciu to veľmi zjednodušíme. Časť mozgu zodpovedná za racionálny úsudok je potlačovaná na úkor najprimitívnejšej časti nášho mozgu. Tá preberá velenie. V čom je to problematické v súvislosti s cvičením?

 

Špeciálne negatívne ovplyvňuje alkohol niektoré procesy, ktoré sú základom úspechu. Sústredenie, výkon, regenerácia a obnova. To všetko je zasiahnuté a trvá niekoľko dní, kým sa spamätá aj myseľ aj telo. Napriek tomu, že je alkohol vstrebávaný skutočne rýchlo, metabolizmus ho spracuje extrémne pomaly. Aj preto ovplyvní výkon pokojne 48 hodín po jeho požití!

  • Zníženie sily
  • Zhoršenie reakčného času
  • Zhoršenie balansu
  • Zhoršenie jemnej aj základnej motoriky
  • Zvýšenie únavy

 

alkohol regeneracia svalova unava fitness

  Ak zvážime, že glykogén je potrebný pre väčšinu bunkových funkcií v našom tele, výsledkom jeho nedostatku bude svalová únava, pokles výkonnosti a strata sily. Metabolizmus bielkovín je tiež negatívne ovplyvnený v prípade prítomnosti alkoholu. To má zjavné následky pre obnovu svalových vlákien. Zvýšený krvný tlak v dôsledku pitia alkoholu znamená, že Vaše srdce bude musieť pracovať oveľa tvrdšie na to, aby dosiahlo dostatočný počet krvi pre uspokojenie výkonu. Riziko infarktu či iných porúch (zástava napríklad) môže vyplynúť aj zo zvýšeného cholesterolu.

Nedostatok vitamínov. Áno, aj tie sú potrebné a áno, aj ich využiteľnosť znižuje alkohol.  Všetky tieto negatívne efekty sú najhlavnejšie, no zároveň len jedny z mnohých. Na záver dodáme, že nikoho netreba súdiť. Naopak, nesmiete sa čudovať, ak nenapredujete a pravidelne požívate alkohol. Túto otázku si musí položiť každý sám - Nie je lepšie vydržať rok na dvoch pivách či nealku a dosiahnuť svoje ciele skôr? Pretože s dostatočným príjmom alkoholu ich nebudete dosahovať tak ľahko. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie