Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Marihuana a cvičenie - negatívne dopady?

 

 

Marihuana je čoraz populárnejšia aj v našich končinách. Napriek tomu, že jej fajčenie stále nie je legálne, množstvo mladých ľudí má s ňou skúsenosti. Ale čo marihuana a cvičenie? Pozitívny dopad na Vaše výkony určite nemá, tak sa poďme opäť raz pozrieť, ako veľmi je to zlé. Nie, v tomto článku sa nedozviete, aká je marihuana super. Prečo? Lebo nie je. Minimálne vzťah marihuana a cvičenie je prudko opačný. A poznáte to - nemôžete mať obidve!

  • Bodybuilding a Marihuana
  • Pozitívne účinky marihuany na posilňovanie?
  • Negatívny dopad fajčenia trávy na cvičenie!
  • Zdravý životný štýl a marihuana

 

 

Tieto otázky napadajú aj ľudom, ktorí nikdy neprišli do styku s marihuanou. Podobne ako pri alkohole - dnes si objasníme, nakoľko je to zlé. Aké sú negatívne aspekty užívania marihuany počas cvičenia? (vo všeobecnosti, nielen priamo počas cvičenia)

Na Bodybuildinglexicon nájdeme článok „fitness a marihuana“, ktorý sa venuje hlbšie problémom a negatívnym dopadom pravidelného či menej pravidelného užívania tejto drogy, ktorá je čoraz častejšie považovaná za „bezpečnú“ drogu. Určite nie bezpečnú pre Vás pokrok.

 

Zníženie reakčného času

Rovnako ako pri alkohole, aj marihuana zhoršuje Váš reakčný čas. Ovplyvňovanie krátkodobej pamäte síce nepatrí k niečomu, čo by ovplyvnilo výkon v posilňovni, je to však tiež jedným z dôsledkov. Pravdou je aj to, že podľa rôznych výskumov reaguje na marihuanu každý inak a niekto teda nemusí zaznamenať negatívne efekty fajčenia marihuany. Naopak, iný ich môže pocítiť v plnej sile. Zníženie reakčného času v dôsledku užitia marihuany nepoteší však ani jednu skupinu, pretože najmä dynamické tréningy sú založené práve na reakciách.

 

 

Iným príbehom je vynechávanie tréningov a pravidelnosť, ktorú môžete stratiť v dôsledku výpadkov krátkodobej pamäti. „Vďaka“ reakčnému času pre zmenu nevydáte zo seba maximum v posilňovni. Toto všetko sú záležitosti, ktoré nemusíte pociťovať a považovať za seriózny problém. Nižšie už však prichádzajú problémy z dlhodobejšieho hľadiska.

 

Existujú skutočne negatívne dopady fajčenia trávy, ktoré vážne ovplyvňujú cvičenie?


Hneď niekoľko. V prehľadnom zozname s krátkym popisom nájdete tie najzávažnejšie, ktoré zabrzdia výsledky cvičenia a významne ho ovplyvnia.

 

1. Testosterón

Každý muž chce maximálnu hladinu testosterónu, ktorý nám pomáha ísť na maximum. Áno, štúdie preukázali koreláciu medzi užívaním marihuany a znížením hladiny testosterónu. U zvierat boli výsledky čisté a jasné, u človeka však niektoré štúdie ukázali tak malý súvis, že je možné spochybniť znižovanie hladiny testosterónu v dôsledku užívania marihuany. Vyberte si čo chcete, no aspoň minimálny vplyv tu určite je. Dobrou správou pre fajčiarov môže byť, že hladiny sa vrátia do normálu 24 hodín po užití.

 

2. Metabolizmus

Rýchly metabolizmus chceme opäť všetci atléti, bodybuilderi. Hocikto. Ak potrebujeme držať telo vo forme a kalórie páliť rýchlo, potrebujeme rýchly metabolizmus. Avšak marihuana ho spomalí. Nanešťastie. Pre niekoho možno našťastie. Fajčenie marihuany preukázalo znižovanie tyroidných hormónov v krvi. To potenciálne znamená, že sa metabolizmus môže spomaliť - v krátkom období a na chvíľku. Dlhodobý vplyv nebol zistený, takže si opäť môžete vybrať Vašu pravdu.

 

3. Rastový hormón

Tu už je vplyv preukázaný a naozaj sa hladina rastového hormónu znižuje po užití. Síce mierne, opäť to má však vplyv napríklad aj na regeneráciu, O svalových prírastok nehovoríme. Každý chce predsa vysokú hladinu rastového hormónu, tak prečo si ju dobrovoľne znižovať aj o ten najmenší kúsok? MARIHUANA MÁ VPLYV NA PRIRODZENÚ TVORBU RASTOVÉHO HORMÓNU. To však aj napríklad nedostatok spánku či zloženie stravy.

 

4. Kalórie

Nie, gram trávy naozaj nemá kalórie. Čo však vyvolá je neuveriteľný hlad. Siahnete po najbližšom kebabe alebo si skutočne navaríte kuracie prsia s ryžou či tvaroh? Zdravá zelenina alebo čipsy s kolou? Asi málokto naozaj uvažuje racionálne v každej situácii, preto väčšinou s užitím marihuany prichádza aj porušenie stravovacieho režimu. Ak nejaký máte. Strážte si preto svoj príjem a stravu.

 

5. Sústredenosť

Dáš si trávu, si v pohode. Si v pohode, nechýba ti nič. Nič ti nechýba? Ani tvoje ciele, ambície? Totálne ich zatlačíš do úzadia. Až zajtra budú podstatné. Väčšina skutočných bodybuilderov chodí do posilňovne nabitý agresiou. Nie tou fyzickou voči osobám, ale skutočným mentálnym tlakom. Štve ich niečo a kov je najlepší spôsob, ako dostať to zlo preč z mysle. Po užití marihuany? Je ti fajn, nič ti nechýba a nemáš motiváciu trýzniť sa váhami.

 

Záver

Niekoľko negatívnych efektov skutočne prináša fajčenie marihuany. Nikto nemôže súhlasiť, že cvičenie a marihuana idú ruka v ruke a navzájom si pomáhajú. Naopak, jedným idete proti druhému. Rovnako ako alkohol, ktorý má poznateľne horšie dopady na cvičenie. Tým nevravíme, aby ste začali s čímkoľvek. Je na každom z nás, ako rýchlo a odhodlane dosiahne svoje ciele. Rovnako ako niekomu chýba dobrý tréningový plán, iný môže strácať čas s marihuanou. Je to osobné rozhodnutie, koľko toho obetujete cvičeniu a koľko „zábave“ obecne. Prajeme veľa šťastia pri hľadaní správnej rovnováhy. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie