Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Výživové doplnky a výživa pre športovcov

 

„Človek bez pohybu je ako lopta v kúte“. Výrok neznámeho autora, ktorý dokonale vystihuje potrebu ľudskej pohybovej aktivity. Pohybová aktivita tvorí takmer polovicu koláča zdravia človeka. Je neodmysliteľnou súčasťou života a v súčasnosti tvorí základný pilier zdravého životného štýlu. Pohyb prináša každému človeku psychický aj fyzický úžitok. Prispieva k dobrému duševnému aj telesnému zdraviu.

 

V súčasnosti si ľudia opäť začínajú všímať svoje telo, jeho celkový zdravotný stav a dávajú si povedať aj pri varovných signáloch svojho organizmu. Vracajú sa k zdravšiemu stravovaniu, dôkladnému výberu stravy a čo je najhlavnejšie, hľadajú si optimálne pohybové aktivity. Šport ako taký sa stáva akýmsi symbolom modernej doby. Vznikajú stále nové silové cvičenia, ktoré vedú k dokonalosti. Dnes nie je nemožné vytvoriť cvičebný plán ľuďom rôznych vekových kategórii, s hendikepom alebo s nejakým konkrétnym ochorením.

 

Dostávame sa do veku, kedy nič nie je nemožné. Tieto fakty spôsobili mnohonásobné vyššie nároky na výkon, výdrž, fyzickú zdatnosť a dokonca aj vzhľad ľudského tela. Športovci začali čím ďalej viac vyhľadávať výživové doplnky, ktoré by im pomohli dosiahnuť náročne ciele.

Výživa pre športovcov je horúcou témou internetových článkov, blogov a diskusií. Doplnky pre športovcov sú populárne aj pre bežných užívateľov. Obľúbené sú tiež pri rekreačných pohybových aktivitách. Bežne sa užívajú energetické sacharidové nápoje, proteíny, ale aj L-karnitín alebo kreatín. Tu sa vynárajú otázky: „Po akých výživových doplnkoch pre športovcov siahnuť? Ktoré budú naozaj účinné?“ Všetci sme si vedomí, že dnes je trh preplnení výživovými doplnkami a dochádza k ťažkým situáciám rozhodovania sa, po ktorom výživovom doplnku by mal človek siahnuť.

 

Každý výrobca preferuje práve tie svoje produkty a pripisuje im najlepšie vlastnosti. Dokonalý prehľad obľúbených a odporúčaných výživových doplnkov pre športovcov nájdete napr. na stránke www.biocare.sk. Nezabudli na aktívnych ľudí všetkých vekových kategórii, začínajúcich adeptov alebo pokročilých a skúsených športovcov, ktorý sa tejto oblasti venujú už nejaký čas.

Prvoradým cieľom každého začínajúceho športovca, by mal byť vytvorený plán s úpravou stravovacích návykov a výberom vhodných výživových doplnkov pre športovcov. Najväčšej obľube sa teší Gainer, ktorý obsahuje vysoký podiel sacharidov. Má rýchly účinok na nárast svalovej hmoty a je zdrojom cukrov pre svaly, ktoré spotrebujú pri fyzickej námahe. Gainer je možné nájsť v rôznych chuťových variáciách, obsahových zastúpeniach zložiek alebo s prídavkom ďalších účinných látok.

 

Svoje miesto pod slnkom si našli aj proteíny, ktoré sa dnes získavajú prevažne z prírodných zdrojov. Proteíny slúžia na hrubú stavbu svalovej hmoty. Môžu sa pochváliť kvalitou a aj dokonalým tvarom vybudovaných svalov. Po proteínoch siahajú skôr skúsenejší športovci, ale ak niekto sníva o precízne tvarovaných svalových partiách, proteíny sú pre neho tým pravým.

 

Aminokyseliny a cvičenie? To určite áno. Tu sa dostali do popredia takzvané BCAA, čo je skratka Branched-chain amino acid. Pod týmto názvom sa skrývajú aminokyseliny s rozvetveným reťazcom. BCAA obsahuje tri esenciálne aminokyseliny - leucín, izoleucín a valín. Sú dôležité pri syntéze bielkovín, ktoré samozrejme potrebujeme na stavbu svalových vlákien. BCAA teda pomáha pri stavbe svalovej hmoty, zvyšuje rýchlosť rastu svalov a tiež výrazne zlepšuje efekt cvičenia.

 

 

Do výživy pre športovcov nesmieme zabudnúť zaradiť aj stimulanty, ktoré majú vplyv na fyzický výkon a výdrž. Dlhší čas sa výrobcovia pohrávali s myšlienkami o účinkoch beta-alanínu na celkový výkon športovca. Beta-alanín má vplyv na tvorbu karnozínu v ľudskom tele, ktorý je dôležitý pre kostrové svalstvo. Preto majú rôzne výživové doplnky s obsahom beta-alanínu účinky na výkon a výdrž pri fyzickej aktivite.

 

Pomáha športovcom dosiahnuť maximálne výkony a chráni svaly pred poškodením. Pri stimulantoch nemožno zabudnúť na výrobky s obsahom taurínu. Taurín je organická kyselina, ktorá je dôležitá na reguláciu vody vo svalových bunkách. Má vplyv aj na transport glukózy do svalov a preto má význam aj vo výžive pre športovcov. Taurín plne zásobuje svalové bunky glukózou a tým im dáva viac energie k väčšej výdrži a predĺženiu výkonu.

Určite sa každý z nás stretol s vetou: „športom ku zdraviu.“ Aby to tak bolo, musí každý športovec dbať nielen o svaly, ale aj o svoje kĺby. Pri vrcholových športoch je to priam nevyhnutné. Ak by sme si mali posvietiť na výživu pre kĺby, stretli by sme sa s rôznymi názormi na ich účinky. Pre zdravie našich kĺbov sú dôležité najmä proteíny, vitamín D a kolagén. Keďže súčasťou výživy pre športovcov sú proteíny, zostáva nám už len vitamín D a kolagén. Dopĺňať vitamín D nie je v dnešnej dobe problémom. Je súčasťou rôznych výživových doplnkov alebo ho nájdete aj v čistej forme.

 

Kolagén je extracelulárna bielkovina, ktorá sa nachádza napríklad v prírodnej želatíne. Možno ho nájsť v práškovej alebo tekutej forme. Často sa pridáva do špeciálnych nápojov, ktoré obsahujú potrebné množstvo kolagénu na dotvorenie a ochranu pohybového ústrojenstva.

 

Výživa pre športovcov ponúka širokú paletu možností, ako sa stať silnejším, atraktívnejším a spokojnejším s vlastným vonkajším vzhľadom. Dopĺňajú látky spotrebovávané pri fyzickej námahe, sú zdrojom energie a pomáhajú pri stavbe svalovej hmoty.

Často vytvárajú ochrannú bariéru pred poškodením svalových vlákien, väzív a kĺbov. Výživové doplnky pre športovcov sú súčasťou života športovo aktívnych ľudí aj rekreantov, a preto sa stali pomocníkom v zdravom životnom štýle. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie