Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Je úplné vylúčenie nezdravých potravín zlý nápad

 

 

Je úplné vylúčenie nezdravých potravín zlý nápad?
 

Nezdravé jedlo je návykové.

O tom niet vôbec žiadnych pochýb... tieto potraviny zasahujú rovnaké časti mozgu ako užívanie drog(1).

U množstva ľudí sa závislosť na jedle môže stať veľmi reálnym a veľmi vážnym problémom(2).

Biochémia mozgu sa nechá uniesť a ľudia strácajú kontrolu nad svojimi myšlienkami a správaním. Nakoniec skončia tak, že jedia príliš veľa nezdravých potravín a jednoducho nie sú schopní prestať – nech sa snažia akokoľvek.

Závislosť od jedla a drogová závislosť sú vo svojej podstate rovnaké

Liečil som sa zo závislosti od drog, mám za sebou viacero odvykačiek, množstvo pobytov vo väzení, ktoré ani neviem spočítať...a niekoľko výletov na pohotovosť kvôli predávkovaniu. Som bývalý fajčiar, a mám bohaté osobné skúsenosti so závislosťou (od 4. januára 2007 som čistý).

Niekoľko rokov po tom, čo som skončil s drogami som si začal pestovať závislosť od nezdravého jedla. Zaujímal som sa o výživu a zdravie, ale bolo pre mňa veľmi ťažké držať sa toho, o čom som si myslel, že je zdravé. 

Jedného dňa som si uvedomil, že tie túžby a myšlienkové pochody sú presne také isté, ako pri užívaní drog, napríklad amfetamínu. Žiadny rozdiel tam nebol – závislosť mala len inú formu, a jej spoločenské dôsledky neboli také drastické.

Dychtiť po nezdravom jedle je rovnaké ako dychtiť po droge. Úplne rovnaké. Rozprával som sa o tom s viacerými priateľmi, ktorí sa tiež liečia zo závislosti od drog a súhlasili so mnou.

Aj keď mnoho ľudí ani nevie, že závislosť od jedla existuje, ja osobne som presvedčený, že je to obrovský spoločenský problém dneška a zároveň aj jeden z hlavných dôvodov, prečo je pre niektorých ľudí takmer nemožné zvyknúť si na zdravé stravovanie.

Mimochodom.. NIE je nevyhnutné, aby si mal problémy s fajčením, drogami alebo alkoholom, aby si sa stal závislým od nezdravého jedla. Vlastne je táto závislosť dosť bežná.

Ak si myslíš, že je to možno aj tvoj problém, polož si týchto 5 otázok:

  1. Túžiš po jedle, aj keď si už plný?
  2. Cítiš sa po zjedení niektorých jedál previnilo, no aj tak si ich o chvíľu dáš znova?
  3. Vymýšľaš si dôvody, prečo by si mal zjesť určité jedlá?
  4. Snažil si sa určiť si pravidlá (napríklad cheat day, cheat meal) ohľadom určitých jedál, ale neúspešne?
  5. Cítiš sa neschopný kontrolovať konzumáciu určitých jedál, aj napriek tomu, že vieš, že ti škodia (a priberáš z nich)?

Toto všetko sú typické symptómy závislosti od jedla.

Ak sa ťa to týka, tak MÁŠ naozaj vážny problém a mal by si s tým niečo robiť, pretože sa to bude len zhoršovať a nakoniec to povedie k úplnému zruinovaniu tvojho zdravia.

Zákon závislosti

Počas rokov, kedy som bojoval so závislosťou, som sa naučil veľa vecí, ktoré mi už ostali.

Najdôležitejšia vec, ktorú som sa naučil sa volá zákon závislosti:

 „Požitie drogy závislým človekom spôsobí znovuobnovenie chemickej závislosti od návykovej látky.“

Bývalý fajčiar, ktorý si raz potiahne z cigarety sa stane znova závislým a hneď na druhý deň sa môže vrátiť k zvyku vyfajčiť jednu krabičku denne.

Alkoholik, ktorý si dá glg piva, podľahne...  a potom budú nasledovať všetky tie strašné následky.  Jeden glg môže alkoholikovi zruinovať život.

Ja osobne som presvedčený, že ani závislosť na nezdravej strave nie je odlišná. Jedno zahryznutie, jeden „cheat” –  a hotovo.

Keď sa osoba závislá od jedla, ktorá dlhodobo abstinovala rozhodne, že si dopraje „len raz“,  nakoniec podľahne a opäť začne to nezdravé jedlo jesť častejšie. S týmto sa stotožní veľa ľudí, ktorí majú skúsenosti s jojo efektom.

Niektorí závislí sú schopní sa kontrolovať, pokiaľ majú silnú motiváciu. Ale keď tá pominie, aj u nich sa príležitostné potešenia rýchlo premenia na pravidelné zvyky. 

A čo tak stredná cesta?

Veľa profesionálov vo svete výživy sa stavia na odpor proti „extrémnym“ krokom, ako je úplné vylúčenie nezdravého jedla. Tvrdia, že ľudia by sa mali snažiť udržať tieto jedlá v strave, ale iba v malých množstvách. (podľa hesla „všetko s mierou“).

U niektorých ľudí je takýto postup rozumný, lenže pre ľudí so závislosťou od jedla by to znamenalo úplnú katastrofu. Keď sa jedná o závislosť, princíp striedmostizlyháva. V každom prípade. Neexistuje dôvod, prečo by to so závislosťou od jedla malo byť iné.

Hovoriť človeku závislému od jedla, aby jedol nezdravé potraviny, ale s mierou, je to isté ako povedať alkoholikovi, aby si dal pivo- ale s mierou.

Proste to fungovať nebude.

My “nepotrebujeme” jesť nezdravé jedlo

My všetci potrebujeme jesť.. inak by sme zomreli od hladu. To je nevyhnutné. Treba si však uvedomiť, že nie všetky jedlá majú zmysel.

Väčšina ľudí závislých od jedla určite netúži po brokolici a vajciach, ale napchávajú sa spracovanými potravinami s vysokým obsahom cukru, obilnín a rafinovaných prísad.

Neexistuje žiadna fyziologická potreba, ktorá by vyžadovala konzumáciu nezdravých potravín. Tento odpad až donedávna nefiguroval v hitórií evolúcie, a odvtedy sa naše gény ešte nezmenili.

Závislým nerobí problém jesť skutočné, nespracované potraviny. Ale musia sa vyvarovať jedlám, ktoré spúšťajú túžbu po jedle, vyjedanie a závislosť.

Ľudia, ktorí sa týmto riadia, zvyčajne veľmi schudnú bez nejakej väčšej námahy. To sa stalo mne, a aj iným ľuďom liečiacim sa zo závislosti od jedla, ktorých poznám.

Úplná abstinencia je to jediné, čo na závislosť platí

 

Takže… aké je riešenie pre ľudí závislých od jedla ?

Čo môžu spraviť, aby konečne odstránili zlé, choroboplodné jedlá z ich života? 

Riešenie je rovnaké, ako pri iných závislostiach... vyhýbanie sa návykovej látke. Úplne. Žiadne nezdravé jedlo na narodeniny, ani na Vianoce. Nič. Nikdy. Ani len jedno zahryznutie. Pre závislých je to buď VŠETKO ALEBO NIČ.

Buď sa nezdravým potravinám vyhýbaš úplne, alebo ich ješ stále. Neexistuje nič medzi tým. Jediné sústo sa stane spúšťačom a všetko sa pokazí. Abstinencia jejediná vec, ktorá na závislosť funguje. Bodka.

Je to jednoduchšie, ako si myslíš

Možno si myslíš, že úplná abstinencia je extrémne náročná, ale v tom to nie je. To, čo je ťažké, je kontrolovať neúprosný biochemický pohon len silou vôľe. Pre niekoho splne rozvinutou závislosťou, je to jednoducho nemožné.

Na druhej strane, keď sa rozhodneš, že už nikdy nebudeš jesť niektoré veci, bude oveľa ľahšie zvkynúť si na zdravé stravovanie. Naozaj.

Ak si vôbec nepripustíš možnosť, že by si mohol podľahnúť, nebudeš mať potrebu si hocičo odôvodňovať... takže túžba po jedle sa ani nemusí objaviť.

Ak si už absolvoval viacero neúspešných pokusov cestou „všetko s mierou“, možno je načase zvážiť vylúčenie týchto vecí....úplne.

Môže ti to zachrániť život.

 

==========

 

Článok napísal Kris Gunnars z Authority Nutrition, islandský odborník na výživu pôsobiaci v USA. Pre diskusiu v angličtine neváhajte komentovať pod originálom článku na http://authoritynutrition.com/complete-abstinence-from-junk-foods/.  Prevzane s fitnessa.sk

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie