Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Cheat meal - naštartujte svoj metabolizmus

 

 

Určite to tiež poznáte. Snažíte sa držať diétu, aby ste sa zbavili nadbytočného tuku, ktorý sa vám usadil na kritických telesných partiách.
Všetko ide podľa plánu, ktorý starostlivo dodržujete.  Zároveň sa nikam neponáhľate. Už dlho sa totiž vie, že pomalšia redukcia nežiaduceho tuku je z dlhodobého hľadiska prínosnejšia, pretože nehrozí známy jo-jo efekt. A čo viac, telo si takto dosiahnutú novú hmotnosť ľahšie udrží a prijme ju za vlastnú.
Po nejakom čase sa však môže objaviť niečo, čo vám vaše smelé plány môže kaziť. Začnete sa cítiť unavení, budete mať menšiu motiváciu pokračovať v začatej ceste a ani tréningy vám nepôjdu tak ako kedysi. A čo viac - hmotnosť stagnuje a ručička váhy ukazuje stále rovnako. Pritvrdenie v diéte možno môže byť riešením, nie však zďaleka najlepším. To, čo potrebujete v túto chvíľu, je roztočiť váš metabolizmus do vyšších otáčok.
Cheap menal
Vaše telo sa snaží hospodáriť s energiou, ktorá pochádza z potravy, z hľadiska správneho fungovania telesných orgánov a zachovania života v extrémnych situáciách. Rozhodne ho teda nezaujíma to, že chcete zvýrazniť brušné svaly a ubrať centimetre v páse. Hoci teda jete relatívne dostatočne veľké, ale diétne porcie predovšetkým s obsahom bielkovín niekoľkokrát denne, vášmu organizmu sa to nepáči. V tejto fáze totiž metabolizmus preradil na nižšie obrátky. Vaše telo však môžete oklamať a dať mu pocit, že nemusí toľko uchovávať a ukladať do tukových zásob.

Riešenie teda existuje. Hoci je na prvý pohľad zvláštne, rozhodne sa neminie účinku. V boji proti usadenému tuku použijete jednoduchý trik, ktorým je menej zdravé a nediétne jedlo. Takéto jedlo sa označuje ako "Cheat meal", teda "klamacie jedlo". Vďaka tomu naštartujete váš metabolizmus a budete sa celkovo cítiť omnoho lepšie. A čo viac - aj keď to bude znieť podivne, môžete sa tešiť na ďalší úbytok z tukových zásob. Keď totiž jete neustále striktne diétne jedlá po dlhú dobu, nižší kalorický príjem spôsobí, že sa váš metabolizmus spomalí a redukcia tukov sa zablokuje. Cheat meal ale váš metabolizmus nakopne a roztočí do nových, vyšších otáčok.
Ako toto jedlo ale správne zaraďovať a ako ho používať, aby ste docielili čo najlepší výsledok? Prvým krokom je naprogramovanie vašej mysle tak, aby vám konzumácia tučného a kalorického jedla prišla samozrejmá. Dôležité je, aby ste nemali pocit viny. Neobviňujte sa teda a nepočítajte tentokrát žiadne kalórie ani živiny. Cheat meal nesmiete brať ako porušenie vášho diétneho plánu, ale naopak ako jeho súčasť, ktorá vám dopomôže k vytýčenému cieľu. Cheat meal si skrátka musíte užiť v tom najlepšom slova zmysle s pocitom toho, že robíte správnu a prospešnú vec.

Druhou vecou je, že cheat meal by ste nemali zaraďovať častejšie ako raz za päť až sedem dní, teda zhruba raz za týždeň. Skúste dať na vašu intuíciu a celkové pocity. Cítite sa vyčerpaní? Naozaj by ste najradšej niečo doslova zhltli? Máte pocit, že by vám to prospelo a že by ste načerpali energiu? Potom je ten správny čas. Rozhodne sa do tohto jedla nenúťte v prípade, pokiaľ takéto pocity nemáte a pokiaľ všetko beží tak ako má.
Teraz prichádza chvíľa povedať si, ako by váš cheat meal mal vyzerať. Platí tu "Pravidlo troch", ktoré v tomto prípade znamená, že si dáte celé menu, v ktorom nebude chýbať ako predjedlo, tak ani hlavný chod a zákusok. Z reťaze sa však nesmiete odtrhnúť priveľmi. Ak si budete nakladať jedlo formou bufetového občerstvenia, ľahko sa môže stať, že nebudete schopní zjesť vaše ďalšie už opäť diétne jedlo v stanovenom dennom harmonograme. V takom prípade ste sa jednoducho najedli priveľa. Zájdite si preto radšej do reštaurácie alebo si pripravte dobroty podľa vašej chuti priamo doma.
Cheat meal s troma chodmi
Chod č. 1 - šalát, polievka alebo predjedlo
Začnite predjedlom. Pokiaľ je porcia príliš veľká, rozdeľte sa s niekým, s kým ste sa rozhodli trochu popustiť uzdu vašim chuťovým vášňam. Dopriať si môžete dokonca aj niečo smažené, fungovať však bude čokoľvek. Pokiaľ ide o šaláty, dajte si akýkoľvek šalát, ktorý vám vyhovuje, a zjedzte všetok dressing. Ak si objednáte polievku, dajte si poriadnu porciu, nie len trošku.
Chod č. 2 - hlavné jedlo
Vyberte si čokoľvek, čo nájdete v jedálnom lístku. Dôležité je, aby ste na to mali naozajstnú chuť. Dajte si smažené jedlo, pizzu, kalamáre, hamburger a hranolky, zemiaky s mäsovou zmesou pripravené na panvici, bravčové s fazuľkami, skrátka čokoľvek. Však vy už na to prídete.
Chod č. 3 - dezert
Doprajte si ho tak ako sa patrí. Jablková štrúdľa so šľahačkou, čokoládový koláč, medovník, banán s čokoládou, palacinky so zmrzlinou. Určite ale túto záverečnú sladkú bodku nevynechávajte.
 

Tak a máme to. Váš cheat meal je za vami. Teraz by ste sa mali cítiť zasýtení, uspokojení, ale nie doslova prepchaní k prasknutiu. A rozhodne si nič nevyčítajte, pretože toto všetko bolo len pre vaše dobro.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie