Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Psychologický pohľad na prepojenie motivácie a cvičenia

 

Alebo prečo nie ste motivovaný. Ako sa správne motivovať a dostať zo seba maximum nielen počas tréningových dní? Fitness motivácia je esenciálna pre dosahovanie úspechov, tak sa poďme pozrieť na to, ako je prepojená s chuťou ísť do posilňovne a nechať tam aj zvyšky síl.

    Hlavným problémom, ktorý zdržiava ľudí pri dosahovaní úspechu, cvičení a cieľov v posilňovni je motivácia. Chcieť niečo a byť skutočne namotivovaný dostať to sú dve rozdielne veci.

Jedným zo spôsobov, ako predchádzať nedostatku motivácie je poznať najrôznejšie teórie motivácie a psychológie, ktorá sa ukrýva za nimi. A tiež prepojenie na zdravie, fitness a bodybuilding. Motivácia je niečo, s čím prišiel William James v skorých začiatkoch 19. storočia v podobe piatich teórií motivácie.

 

motivacia cvicenie posilnovanie bodybuilding fitness ako sa motivovat

Poďme si spolu tieto kroky premeniť na 5 spôsobov, ako sa dostať do stavu maximálnej motivácie pre tréning.

 

Vonkajší podnet

Populárna teória, ktorá je síce používaná najmä v ekonómii, hodí sa však skvele aj na fitness a bodybuilding. Ak je vonkajší podnet k niečomu, ľudia sú oveľa náchylnejší k tomu spraviť to. Pre posilňovanie to znamená nájsť si veci, pre ktoré chceme vytrvať. Byť silnejší, zdravší a atraktívnejší? Áno, zamerajte sa na tieto podnety a zistíte, že dokážete oveľa viac.

 

Základné ľudské potreby

Teória naviazaná na Maslowovu hierarchiu potrieb. Tá jednoducho objasňuje potreby na vrchu nášho rebríčka a to sú ľudské potreby. My totiž potrebujeme jedlo, domov, lásku, bezpečnosť. Len vtedy, ak sú tieto základne naplnené, môžeme postúpiť vyššie v 5 zložkovej pyramíde a realizovať iné potreby.

Začnite brať posilňovanie jednoducho a tak, že patrí medzi tie najzákladnejšie potreby. Iste, telo sa nedá oklamať a víkend bez cvičenia je tiež fajn, ale určenie si priorít je jedným z najefektívnejšich spôsobov dosahovania cieľov.

 

ako najst motivaciu vonkajsi podnet zakladne ludske potreby maslov

 

Inštinkty

Inšitnktívna teória bola populárna najmä v minulosti, no v princípe hovorí, že naše telo je naprogramované. Aspoň čo sa týka motivácie - máme ju vraj v génoch a vďaka nim sme si vyvinuli určité správanie. A nenaučili sme sa ho. Premýšľajte preto nad posilňovaním ako nad niečím, čo Vám prinesie úžitok. Nájdite si vzory a uvedomujte si, že cvičenie je vec, ktorá Vám pomôže v mnohých ohľadoch.

 

Vzrušenie

Aj keď nadpis tejto teórie znie vzrušenie, nebude to len o tom sexuálnom. V princípe je dané, že ak strávite vyčerpávajúci deň v práci plný zážitkov (negatívnych aj pozitívnych), budete vyhľadávať skôr ticho. Naopak po nudnom dni presedenom doma chcete aspoň malý kúsok vzrušenia a nadšenia. Tu sa dá aplikovať motivácia do cvičenia na základe udržania aspoň minimálne miery vzrušenia.

Preto ak ste zažili nudný deň bez vzrušenia, odovzdajte sa tréningu a dotankujte si ho. Naopak v dni, kedy je príliš vysoké sa venujte pokojnejším činnostiam ako napríklad príprave jedál do diéty alebo užívaniu si oddychu. Zaslúženého.

drive motivaacia vnutorna vonkajsia

 

Drive

Drive je vec, ktorú nemusíme prekladať. Táto teória navrhuje, že sme jednoducho motivovaní preto, lebo chceme zmeniť nepohodu pociťovanú v dôsledku nedosiahnutia a nenaplnenia svojich potrieb. Niektorí z nás majú vysoký drive, iným naopak chýba.

Ak posilujete so záujmom a beriete cvičenie ako nutnosť, jete, keď ste hladní a pijete vždy, keď Vás smädí - možno nájdete drive, ktorý hľadáte. Ten príde totiž sám vtedy, ak máte vytvorenú rutinu a určitý rytmus pre Vaše telo. To si potom pýta automaticky potreby a Vy ste nútení podvedome napĺňať ich.

Preto spravte z cvičenia rutinu a Vaše telo sa začne tešiť do posilňovne automaticky bez ohľadu na to, aký príšerný deň máte za sebou.

motivovanie ranne behanie cvicenie fitness

 

Zapamätajte si, že každý nájde svoju motiváciu inde. Na niekoho sa dajú vyššie uvedené teórie aplikovať, na niekoho takmer vôbec. Konieckoncov, ide o teórie. No ak si ich uvedomíte, prídete na to, že nájsť niekedy motiváciu nemusí byť vôbec problematické a dá sa to zabezpečiť aj tak, že ju budete mať neustále. Ako? Musíte byť oddaní dosiahnutiu Vašich cieľov! 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie