Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Športová vytrvalosť

 

 

Vytrvalosť v športe znamená schopnosť vykonávať pohyb dlhodobo bez výrazného poklesu výkonu, ako aj schopnosť odolávať únave.

Podstatou je vysoká maximálna spotreba kyslíka, ktorázávisí od:
dodávky okysličenou krvou, kvality dýchania, množstva hemoglobínu a adaptovanosti srdca a na druhej strane od prispôsobivosti svalov a spotreba kyslíka vo výkonných orgánoch.Adaptácia svalov sa prejavuje zvýšeným množstvom mitochondrií (tvorba kyslíka a energie), aktivity enzýmov, bielkovín a i.
Obe zložky - srdce aj svaly, sa rozvíjajú optimálnou tréningovou metódou. V športovej praxi rozlišujú všeobecnú a špeciálnu vytrvalosť.

Všeobecná - komplex vlastností organizmu, ktoré prejavia vytrvalosť v rozličných druhoch činností. Často sa stotožňuje s vytrvalosťou bežeckou či inou aeróbnou aktivitou.

Špeciálna - odolávanie únavy pri špecifickom zaťažení.
Pri vytrvalostných výkonoch sa do pohybu účelne zapája ibamalý počet svalových skupín, ktoré sú vzájomnedokonale koordinované. Svalstvo týchto skupín je bohato prekrvené.
Obsahuje veľa myoglobínu (červené farbivo), ktoré viaže kyslík. Je prítomná zásoba energetických substrátov a enzýmov, ktoré ich štiepia, čím sa efektívne získava energia.

Okrem svalov zabezpečuje vytrvalosť aj adaptovaný srdcovo-cievny systém.
Pri dobrej vytrvalosti sa zvyšuje objemová kapacita pľúc a maximálna minútová ventilácia - tým sa lepšie využíva kyslík v pľúcach. 
V celom priebehu výkonu pokrýva energetickú potrebu aeróbne prijímaný kyslík. Iba na začiatku vzniká kyslíkový deficit, ktorý sa po skončení aktivity strednej intenzity spláca ako kyslíkový dlh (vydýchanie sa).


Podľa klasických predstáv sa vytrvalosť môže zaraďovať do tréningu a rozvíjať až po skončení telesného vývoja v puberte. Nemalo by sa to podceniť pretože nadmerná záťaž na kĺby, kosti a svaly spôsobuje predčasné uzavretie rastových epifyzárnych štrbín, ktoré zabezpečujú rast kostí do dĺžky.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie