Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Vylučovanie hormónu šťastia počas cvičenia?

 

Dnes sa budeme venovať okrajovej téme. Napadlo Vám niekedy, prečo po odchode z posilňovne pociťujete zvláštny pocit naplnenia a šťastia? Áno, odcvičili ste všetko správne. A naplno. Ste zničený. Čaká Vás zaslúžený oddych a regenerácia, máte „voľno“. Ale napriek totálnej únave Vás napĺňa pocit radosti a šťastia. Ten je spôsobený okrem dobrých výsledkov aj endorfínom, hormónom šťastia!

„Endorfín sa nazýva aj hormón šťastia, pretože sa uvoľňuje do mozgu a spôsobuje dobrú náladu a pocity šťastia.“ Presne takto ho opisuje aj wikipédia. Prečo práve cvičenie vyplaví toľko endorfínu? Je predsa logické, že aj pri iných športoch sa musí vyplaviť v dostatočnom množstve. Tak, aby nám zdvihol náladu.

Stastie

Pravidelné cvičenie pomôže zvýšiť tvorbu beta-endorfínu. A ten vyvolá zvýšenú chuť do jedla. Vďaka tomu máte takmer isté, že prijmete aspoň nejaké jedlo po vyčerpávajúcom tréningu. Cvičenie je priam ideálne na nastavenie tela ku zvýšenej tvorbe endorfínov, najmä beta-endorfínu. Ten je jedným z najlepších receptov na to, ako zahnať stres a nepohodu. Vyplavovanie sa dá ovplyvniť, treba poriadne nastaviť intenzitu a dĺžku tréningu.

Ak trénujete s nižšou intenzitou, hladina kortizolu klesá. A tento stresový hormón zabrzdí aj tvorbu beta-endorfínov. Naopak, ak posilňujete tvrdo alebo trénujete aeróbne, kortizol spolu s beta-endorfínmi rapídne stúpa. A práve vďaka beta-endorfínom sa dokáže telo lepšie obrniť voči stresu. Všimli ste si niekedy, že ak vynechávate zo svojej pravidelnosti tréningu, máte horšiu náladu? Nemusí to byť priamo spôsobené tvorbou beta-endorfínov, no tento faktor sa významne podieľa na Vašej nálade!

Určite ste si niekedy všimli, že niektorí športovci trénujú pravidelne a nemajú problém túto pravidelnosť dodržiavať. Najmä tí vrcholoví. Väčšinou chce ľudské telo podvedome zvyšovať a neprestávať v tvorbe endorfínov, ktoré evokujú pocit šťastia. Takáto „závislosť“ je veľmi podobná drogovej závislosti. V tom, že športovec dá prednosť tréningu pred inými. Je však oveľa zdravšia a vo väčšine prípadov neškodná. Ak prerušíme tréningový cyklus, telo reaguje zhoršením regenerácie alebo napríklad bolesťou svalov.

Začnite preto cvičiť pravidelne a zlepšite svoju náladu. Legálne. Tvrdou drinou, na konci ktorej je neopísateľný pocit šťastia. Nikdy ste ho nezažili? Prejdite na registráciu na MyBodyManager a vygenerujte si tréningový plán na mieru podľa Vašich potrieb.

Tréningový plán na mieru

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie