Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Tepová frekvencia pre spaľovanie tukov

 

Áno, tepová frekvencia pre spaľovanie tukov je tiež jedným z dôležitých faktorov pre Vaše zdravie a efektívne spaľovanie tukov. Ako rýchlo a kvalitne spáliť tuk? No predsa kardio aktivitou. Ale aj tu môžeme naraziť na steny efektivity. Preto by ste mali poznať ideálnu tepovú frekvenciu pre spaľovanie tukov. Na akej úrovni sa nachádza Vám vypočíta nejeden kardio stroj, ale v prípadoch cvičenia doma či behania vonku by ste ju nemuseli poznať. A pritom tepová frekvencia je pre spaľovanie tukov rovnako podstatná ako napríklad správna technika danej kardio aktivity. Dosť bolo úvodu, poďme si povedať, aká je správna tepová frekvencia pre spaľovanie tukov.

 

tepová frekvencia

 

Ako si vypočítať správnu tepovú frekvenciu?

 

Tepová frekvencia pre spaľovanie tukov bude vychádzať z počtu úderov nášho srdca v pokoji. Tento počet je niekde medzi 66 až 75 krát za minútu. V závislosti od tréningu a kondície športovca môže byť frekvencia v kľude znížená až na 50 úderov za minútu. Správny tep teda musíme počítať z nášho vlastného počtu úderov srdca, nedá sa opierať o žiadne tabuľky a podobne.
Ako sa teda vypočíta heart rate target, teda frekvencia pre spálenie tukov?

My uprednostníme výpočet, ktorý počíta s teoretickou maximálnou hodnotou tepovej frekvencie. Tú dostaneme odpočítaním nášho veku od čísla 220. Čiže 19 ročný človek má tepovú frekvenciu 201, 34 už len 186.

 

Koľko percent z maximálnej tepovej frekvencie je ideálnych pre spaľovanie tukov?

 

Optimum je 55 až 65% z maximálnej tepovej frekvencie. Náš tep pre spaľovanie tuku teda vypočítame tak, že vyššie uvedené číslo jednoducho vynásobíme hodnotou v rozmedzí 0.55 až 0.65 - my odporúčame nastaviť tepovú frekvenciu vyššie v prípade mladších cvičencov, v prípade starších (50+ rokov) voľte hodnotu bližšie k 0.55, prípadne aj pokojne nižšiu (úroveň 45% je minimum cca)

 

 

Ak teda chcete chudnúť na základe prepočtov tepovej frekvencie, určite si zaobstarajte prístroj, ktorý Vám ju zmerá. Jednoduché merače na zápastie, alebo komplikovanejšie prístroje s elektródami cez hruď. Pozor tiež na občasný vysoký tep v prvej časti cvičenia, ten sa neskôr ustáli na stálu hodnotu a až vtedy môžete objektívne povedať, že tepová frekvencia je správna.Tiež stačí, ak si tepovú frekvenciu zmeriate len občas a prispôsobenú rýchlosť si zapamätate. Vďaka tomu nemusíte neustále nosiť prístroj so sebou, svoju tepovú frekvenciu máte v pamäti a netreba si ju neustále premeriavať.

Aj naše tréningové plány obsahujú kardio aktivitu, ktorú môžete prispôsobiť tepovej frekvencii. Stačí si len vybrať a začať chudnúť s najpopulárnejším online trénerom - MyBodyManager! 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie