Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Dá sa pretrénovať?

 

Táto otázka sa netýka len športovcov, ktorí obľubujú fitness. Pretrénovanie je seriózna vec, ktorú však môže mnoho z nás prehliadať. Dôvod? Jednoducho príliš silná motivácia a chuť dosahovať nemožné v krátkom čase. Kolapsy sú jasným signálom pretrénovania, ako mu však predchádzať vďaka tomu, že začneme počúvať svoje telo?

 

 

Cvičenie a šport vo všeobecnosti znamená pokrok smerom k zdravému životnému štýlu. Avšak keď príde na posilňovanie a dvíhanie činiek, existuje hranica, v ktorej sa dá pretrénovať? Predsa keď niečo nezdvihneme a neunesieme, je to prirodzená hranica a maximum, ktoré neprekročíme. Ak však prekračujeme pravidelne dávky, ktoré je telo schopné zniesť, zhoršuje sa regenerácia. A nielen to. V skutočnosti namiesto posilnenia a zrýchlenia môžeme akurát zoslabnúť a spomaliť vývoj. Naučte sa preto počúvať svoje telo, oddychovať svaly a vidieť varovné signály, kedy má toho organizmus naozaj dosť.

Chronická unavenosť je jednou z vecí, ktorú spočiatku nevnímame a pripisujeme je skutočne tvrdým tréningom. Áno, no tie môžu byť až príliš tvrdé. Pretrénovanie potom prinesie zhoršenie výsledkov. Na to sa nabalí demotivácia a nechuť či odpor k cvičeniu. Je to logické - drina a žiaden posun, naopak prepad. Kto z nás by pokračoval?

 

Práve žiaden pokrok je prvý znakom toho, že organizmus môže byť zaťažovaný nadmerne. Signalizuje, že je čas zmeniť tréning a prispôsobiť ho Vám. Zlepšiť regeneráciu a vyťažiť z tréningovej snahy maximum. Ale pretrénovanie má množstvo iných príznakov. Bolesti, pichania či pálenie.

Nepravidelný tlkot srdca či prílišné výkyvy v krvnom tlaku. Aj to sú znaky, ktoré nesmiete podceniť. Nemusia súvisieť s pretrénovaním, ale môžu. Rovnako ako s desiatkami iných diagnóz. Vtedy musíte zistiť, čo nepôsobí na organizmus dobre a zmeniť to. V tréningu aj mimo neho. Nedostatočná regenerácia - bolia Vás svaly aj niekoľko dní po tréningu? Tak im chýba kvalitná suplementácia aj oddych. Doprajte im ho, zaslúžia si skutočne relaxovať.

 

Neustále zranenia. A zvýšenia doba hojenia - to platí aj pre odreniny či infekcie. Nedostatok spánku - tu hľadajte pôvod tohto problému. Pretrénovanie je skutočne vážna vec a kým ju nezačnete brať práve tak, nikdy nebudete dosahovať ideálne výsledky. A to Vás môže predbehnúť niekto, kto trénuje menej tvrdšie, zato rozumnejšie.

 

Ako predchádzať pretrénovaniu?

 

Namixujte si to pravé pre Vás

Stále rovnaký tréning? Stresujúce pre myseľ aj telo. Žiadny progres, žiadne potešenie. Aspoň malé rozptýlenie v každodennej rutine Vám navedie späť na cestu sa dosiahnutím Vašich cieľov.

Zvyšujete intenzitu? Tak opatrne!

Obdobne ani bežec, ktorý dnes zabehne 1 kilometer vkuse, nezvýši svoju trať o ďalší kilometer. A neprihlási sa na maratón hneď pozajtra. Rovnako aj Vy - zvyšujte svoje maximá opatrne. Malé kroky Vás dovedú k cieľu na 100%, počas veľkých skokov pravdepodobne narazíte.

Palivo!

Ani auto nefunguje 100% bez nafty, olejov či brzdovej kvapaliny. A pri ľudskom tele to platí dvojnásobne. Preto je aj strava základom toho, aby ste lepšie zregenerovali. A s lepšou regeneráciou sa výrazne znižuje riziko pretrénovania.

Spánok náš každodenný

Budeme sa opakovať, tak ako takmer v každom serióznom článku kdekoľvek na internete s témou regenerácie. Spánok je kľúčový. Maximálne. Dostatok dodá oddych pre svaly - aspoň 8 hodín denne.

Vypnite počas dňa

Nie sme stroje, aj naše mysle potrebujú občas oddych. Za pretrénovanie môžu často aj psychické problémy, preto si doprajte aj mentálny oddych. Antistresové loptičky? Prečo nie.

Ak ste už teraz pretrénovaný/á, vezmite si chvíľku času na oddych. Dostatok pokoja od každodennej rutiny Vám pomôže načerpať sily aj motiváciu. A vrátite sa silnejší, lepší a oddýchnutejší ako kedykoľvek predtým. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie