Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Ako sa správne obliecť v chladnom počasí na bicykel

 

 

Ano je zima a tento blog nebude len o bycikloch v zime ale celkovo niečo málo o funkčnom alebo ak chcete termoprádle.

Tak teda ako sa správne obliect?Aj keď je vonku chladnejšie, bicyklovania, ale iných športov, sa vzdať nemusíme. Stačí sa správne obliecť. Funkčné oblečenie („termoprádlo“)  však ostáva funkčným len vtedy, ak mu v tom nebránime. Pri výbere termooblečenia je dôležité venovať pozornosť rizikám v podobe nízkej trvanlivosti, nevhodnému továrenskému spracovaniu, nízkej, či príliš vysokej tepelnej izolácii, inému zameraniu použitia, nevhodnému strihu a tiež umiestneniu a tvarovaniu švíkov, ktoré môžu napríklad pod batohom pôsobiť nepohodlne.

 

Princíp funkčnosti oblečenia

Princip vrstveneho obleceniaFunkčné oblečenie nie je, ako mnohí hovoria “to, v ktorom sa nebudem potiť”. Potiť sa budete rovnako. Princíp je v tom, či dokáže oblečenie rýchlo schnúť, alebo do seba nasaje vlhkosť, nepustí ju ďalej a teda ostáva dlho mokré. Úlohou funkčného oblečenia je nenasať vlhkosť tela, ale túto vlhkosť transportovať po povrchu vlákien smerom od tela. Tak zostáva pokožka suchá a vlhkosť, ktorú vyprodukovalo telo, sa odparuje na povrchu trička, prípadne sa transportuje cez ďalšie vrstvy von.

Veľa ľudí sa taktiež mylne domnieva, že každé funkčné oblečenie je „termo“ a je určené len na zimné obdobie. V podstate je to „niečo tenké, čo veľmi hreje“. To však nie je pravda. Práve kvôli schopnosti odviesť vyprodukovaný pot z pokožky sa funkčné oblečenie používa aj v lete a pritom nemá termo funkciu, čiže niektoré nedrží vyprodukované teplo.

Vrstvenie oblečenia

Dosiahnuť funkčnosť oblečenia ako celku môžeme len vrstvením jednotlivých druhov funkčných materiálov, pretože tie ďalej zabezpečujú transport vlhkosti a pokožka zostáva suchá.

Prvá vrstva, ktorú si obliekame priamo na telo, by mala byť z funkčného materiálu (polypropylén, polyester,…). To v praxi znamená, že ak si niekto dá bavlnené tričko a na to druhú vrstvu „termoprádla“, nepocíti žiadnu FUNKČNOSŤ. Prečo? Pretože bavlna netransportuje vlhkosť ako funkčné materiály, ale nasiakne pot do vlákna a vlhkosť zostáva priamo na tele, alebo začne chladiť. Vrstvenie sa dá pokaziť aj opačne. Ak si dáme prvú vrstvu funkčného materiálu a na to tzv. flanelku alebo mikinu, ktorá nasiakne pot, výsledok bude rovnaký.

Termo oblecenie pre kazde pocasie


Tri vrstvy funkčného oblečenia

Univerzálne oblečenie v ktorom bude všetkým príjemne a teplo neexistuje. Každý človek reaguje na chlad alebo teplo inak. Existuje však univerzálny princíp troch vrstiev.

1.VRSTVA: tzv. Základná. Tenšie tričko s krátkym alebo dlhým rukávom, ktoré transportuje vlhkosť od tela. Na jar a jeseň vhodné napr. Moira Mono, Xbionic Energizer, Sensor Doubleface, Endura Transmission baselayer. Na zimu teplejšie Xbionic Accumulator, Moira Duo, Moira Thermon, Sensor Thermo Evo.

2.VRSTVA: tzv. Tepelnoizolačná. Jej hlavnou funkciou je udržanie telesného tepla a zároveň transportuje vlhkosť, ktorú jej podá prvá vrstva smerom von. Na jar a na jeseň môžeme túto vrstvu vynechať, prípadne použiť tenší dres s dlhým rukávom. Na zimu doporučujeme Xbionic Beaver shirt, Sensor  Tecnostretch, Moira Trio, Moira Moirastretch, prípadne zateplený cyklo dres.

3.VRSTVA: tzv. Ochranná. Oblečenie tejto vrstvy zaisťuje ochranu pred prefúknutím alebo premoknutím. Samozrejme aj ona prepúšťa vlhko von. Membrány používané v bundách majú rôzne parametre paropriepustnosti a odolnosti voči vode. Tieto bundy môžu byť zateplené, ale aj tenké a ľahko zbaliteľné.

Pri kúpe funkčného oblečenia je najlepšie poradiť sa s odborníkmi, ktorí vám poskladajú vrstvy presne podľa vašich potrieb. Prajeme vám veľa pekných zážitkov pri športovaní a nech vás neodradí ani to, že je trošku chladnejšie.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie