Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Iontové nápoje

 

iontove napojePozor aby ste to s týmito nápojmi neprehnali. Síce chutia veľmi dobre, ale nadmerný príjem môže spôsobiť problémy. Pokiaľ je nadmerný príjem minerálnych látok tak to zaťažuje obličky.

V tomto článku si dačo povieme o iontových nápojoch. Každý športovec ich užíva v dôležitosti udržania pitného režimu. Pri fyzickej aktivite dochádza k zvýšenej produkcii tepla, ktoré telo vylučuje hlavne odparovaním vody pri potení. Preto stratu tekutín nehodno podceňovať. Uvádza sa, že strata tekutín odpovedajúca 4% telesnej hmotnosti znižuje výkon až o 40%. Z tohto dôvodu by sme mali piť každých 15 minút asi 150-300 ml tekutín.

Existujú 3 základné druhy iontových nápojov. Sú rozdelené podľa koncentrácie aktívnych látok, čo sa určuje porovnaním koncentrácie týchto látok v krvnej plazme. Ak je koncentrácia nápoja zhodná s koncentráciou krvnej plazmy, označujú sa ako izotonické. Ak je ale obsah iónov v nápoji nižšie, sú to hypotonické nápoje. Teraz už zostávajú iba hypertonické, čo naznačuje, že obsah látok v nápoji bude vyšší, než v krvnej plazme.
Takže už vieme, že sú 3 druhy: hypotonické, izotonické a hypertonické. To vám, ale asi samo o sebe nič nepovie, preto si každý typ samostatne popíšeme:

Hypotonické nápoje

Jedná sa o najpoužívanejší skupinu nápojov, ktorých obsah iónov a minerálnych látok je nižšia. Je to z toho dôvodu, že pri športoch ako je beh a cyklistika, z vás tečie pot prúdom, dochádza k ďaleko vyšším stratám vody než minerálov. Takže hypotonické nápoje sú vhodné pre väčšinu športu, pretože nám ide hlavne o doplnenie vody a menšieho množstva minerálov.

Izotonické nápoje

Tento typ nápojov má už koncentráciu látok rovnakú, aká je v krvi, preto bude vhodnejšie pre športy, kde doslova "potíte krv". To znamená, že straty tekutín nie sú až také výrazné, ale pot je veľmi koncentrovaný. Býva to u silovo vytrvalostných športov, kedy fyzická aktivite trvá okolo jednej hodiny. Tieto nápoje je vhodnejšie prijímať iba pri veľmi intenzívnej záťaži alebo až po fyzickej aktivite, ako prvú dávku tekutín, ktoré pomôžu regeneráciu.

Hypertonické nápoje

Použitie týchto nápojov pre šport je nevhodné, pretože sú veľmi koncentrované a môžu narušiť vnútornú rovnováhu elektrolytov. Možno ich použiť pri extrémne veľkom vyčerpaní elektrolytov, ale nikdy by ste ich nemali používať počas fyzickej aktivity. Hypertonické nápoje sú teda pre väčšinu ľudí nevhodné.

Aký iontový nápoj je pre mňa vhodný?

Pokiaľ ste čítali pozorne tak by ste si mali utvoriť názor, že hypotonické nápoje sú pre väčšinu športovcov najprijateľnejšie. Čiže ak patríte medzi tie typy čo sa idú prejsť do prírody alebo sadnú za bicykel a dajú si pár koliesok tak pre Vás bude postačujúca aj čistá voda. Iontové nápoje sú vhodné pre typy ľudí ktorý trénujú aj niekoľko krát do týždňa a vypotia pri tréningu litre potu.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie