Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Sacharidy a tuky: predsa len kamaráti?

 

Preklad článku: Alan Aragon - Carbs & fat: friends after all?


Na jednom fóre o kulturistike, bol jeden mladý zmätený chlapík upozornený, že si do ovsených vločiek nemá dávať arašidové maslo. Ten sa spýtal prečo? Bolo mu zodpovedané, že ak chce spaľovať tuk, nikdy nesmie kombinovať sacharidy a tuky, a po cvičení sa preferuje kombinácia bielkoviny so sacharidmi.

Vytrhávanie z kontextu a zjednodušovanie
Zónová diéta odporúča kombinovať rovnomerne všetky 3 živiny. Na druhej strane však existujú doporučenia, že sacharidy sa s tukmi kombinovať nesmú. Vraj, ak zo sacharidov koluje v krvi zvýšený inzulín, je väčšia šanca, že zjedené tuku budú uložené. Nesprávne sa predpokladá, že táto pomíjavá udalosť sa akosi pretaví do dlhodobého nadukladania tuku, a až do obezity. A k tomu je inzulín vykresľovaný ako nejaký všemohúci hormón tvoriaci tuk a zabraňujúci jeho rozkladu.

Ako to všetko začalo?


Priemerná diéta Američana je bohatá na sacharidy (52% E) a tuky (33% E), zatiaľ čo menej bohatá na bielkoviny (15% E) [1]. Je jednoduché rastúci výskyt obezity zvaliť na kombináciu práve sacharidov a tukov. Cvičiaci ľudia však majú omnoho vyššie príjmy bielkovín, a nižšie príjmy sacharidov. Oddeľovanie od tukov už nespraví nejaké zmeny. Aj tak však túto stratégiu oddeľovania mnohí považujú za čarovné tajomstvo.
Nedostatok sedliackeho rozumu


Celá filozofia má jeden závažný nedostatok. Okrem raňajok zrejme nekonzumujeme iné jedlo nalačno, a treba si uvedomiť, že počas celého dňa v podstate trvá vstrebávanie živín, a hladina glukózy, aminokyselín, lipidov a inzulínu je teda vyššia než bazálna počas celého dňa. Oddelením sacharidov a tukov o niekoľko hodín nemôže dôjsť k tomu, aby sa aj tak nestretli v krvi!
Oddeľovacie znepokojenie
Veľmi má dokáže vytočiť, ak niekto vyhlasuje tvrdenia o fungovaní ľudskeho tela bez dôkazov. Jedným z takých je, že kombinovanie sacharidov a tukov je kombinácia, ktorá vedie k zvýšenej tvorbe tuku. Do dnešného dňa, viem iba o jednej štúdii, ktorá porovnávala oddeľovanie, resp. kombinovanie sacharidov a tukov na zmeny telesnej stavby. Obe skupiny zaznamenali výraznú stratu hmotnosti a tuku, skupina s kombináciou dokonca o niečo vyššie hodnoty, ale iba nevýznamne [2]. Záver bol, že oddeľovanie sacharidov a tukov nemá metabolický význam oproti ich kombinovaniu.

Ďalšie dôkazy o pochybnosti teórie
Ďalšia štúdia porovnávala 3 rôzne diéty s energetickým príjmom 1400kcal počas 8 týždňov, s následnými 4 týždňami pozorovaní. 1. skupina dodržiavala nízkotučnú stravu (70% E S, 10% E T, 20% E B), 2. skupina vysoko-nenasýteno-tučnú stravu (50% E S, 30% E T, 20% E B) a 3. nízkosacharidovú (4% E S, 61% E T, 35% E B). Skupiny neboli inštruované, aby delili sacharidy od tukov. Preto by sa dalo očakávať, že 2. skupina, ktorá mala relatívne vysoký príjem tukov aj sacharidov, ich bude patrične kombinovať a zaznamená najhoršie výsledky. Výsledok bol však taký, že napriek rozličným hladinám inzulínu medzi skupinami, strata hmotnosti a tuku bola všade rovnaká [3].
V ďalšej štúdii porovnávali 1500kcal ketogénne a neketogénne diéty. V ketogénnej bol príjem energie zo 40% zo S a z 30% z T, a preto by mala dopadnúť horšie. Výsledok na inzulínovú citlivosť, stratu hmotnosti a tuku bol zase rovnaký [4].


Záver
Tieto výskumy sa sústreďujú na obéznych ľudí, bez akejkoľvek kondície, a napriek tomu oddeľovanie sacharidov a tukov neprinieslo žiadne výhody. Keďže športovci majú lepší metabolizmus inzulínu a glukózy, na nich by výskum zrejme ukázal ešte menšie, resp. žiadne rozdiely.


Takže pokiaľ dodržujete denné potreby makroživín, kľudne si dajte do ovsených vločiek arašidové maslo, ak máte také nutkanie. Neurotické oddeľovanie nechajte tým, ktorí veria rozprávkam.

 


Referencie:1. Briefel RR, Johnson CL. Secular trends in dietary intake in the United States. Annu Rev Nutr. 2004;24:401-31.2. Golay A, et al. Similar weight loss with low-energy food combining or balanced diets. Int J Obes Relat Metab Disord. 2000 Apr;24(4):492-6.3. Noakes M, et al. Comparison of isocaloric very low carbohydrate/high saturated fat and high carbohydrate/low saturated fat diets on body composition and cardiovascular risk. Nutr Metab (Lond). 2006 Jan 11;3:7.4. Johnstone CS, et al. Ketogenic low-carbohydrate diets have no metabolic advantage over nonketogenic low-carbohydrate diets. Am J Clin Nutr. 2006 May;83(5):1055-61.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie