Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Ako často sa sprchovať?

 

Položili ste si niekedy otázku, ako často je vhodné sprchovať sa? Každý deň, viackrát za deň alebo naopak len niekoľkokrát do týždňa? Sprchovanie je očista tela a pokožky, ale ak je príliš intenzívne a časté, môže ju poškodiť. Je zaužívané, že čím viac sa sprchujeme, tým sme čistejší. Je to ale pravda?

 

Mydlenie sa kvalitnými mydlami a zmývanie prúdom teplej vody by malo zabiť akékoľvek baktérie na pokožke. To je v poriadku, avšak štúdie dokázali, že niektoré staršie mydlá vôbec nezabijú baktérie, ktoré sa tvoria na pokožke. V skutočnosti  ich „roznesú“ po sprche tak, že môžu byť prenesené na inú osobu. Napriek tomu je pravidelné sprchovanie najlepší spôsob udržovania kvalitnej osobnej hygieny. Ak sa to však so sprchovaním preháňa, môže to mať na pokožku zničujúci efekt!

Príliš časté a dlhé sprchovanie?

Najvrchnejšia časť povrchu pokožky je bariéra, ktorú tvoria odumreté bunky pokožky. Tie poskytujú ochranu fungujúcim. Navyše na hornej vrstve sú aj lipidy, ktoré zabezpečujú udržiavanie premasťovania pokožky. Vždy keď sa osprchujete - a obzvlášť v horúcej vode - s mydlom narušíte integritu hornej vrstvy. Čím častejšie sa sprchujete, tým častejšie narúšate najvrchnejšiu vrstvu pokožky. A tá sa stáva zraniteľnejšia.

 

Koľko krát do týždňa je zdravé sa sprchovať? Nedá sa jednoznačne odpovedať, pretože každý je individuálny. Platí však, že ak si odpustíte horúcu vodu a mydlá či dlhé státie pod silným prúdom, môžete si krátku sprchu dopriať každý deň. Voda, v optimálnej teplote, pokožke priamo neškodí, takže pokojne sa sprchujte tak ako doteraz. Skúste však redukovať, ako ste to doteraz nerobili, množstvo mydiel a teplotu vody.

 

Ďalší problém je utieranie uterákom tak, že telo vysušíme príliš rýchlo. Aj napriek tomu, že je to mimoriadne pohodlné, poškodzujete tým opäť najvyššiu vrstvu pokožky. Ak nemáte čas sušiť sa, pokojne používajte uterák. Ale jemný a veľmi citlivo. Hranica medzi zdravou pokožkou a čistou pokožkou je tenká, preto ju musíte nájsť a udržiavať. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie