Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Je možné lokálne chudnutie?

 

Navyše, izolované cviky majú malú spotreb

Lokalne chudnutie


Štúdia: Stallknecht B et. al. Are blood flow and lipolysis in subcutaneous adipose tissue influenced by contractions in adjacent muscles in humans? Am J Physiol Endocrinol Metab. 2007 Feb;292(2):E394-9.

Výsledok: V tukovom tkanive pri precvičovaných svaloch došlo k vyššej lypolýze ako v tukovom tkanive pri odychových svaloch.

Pozadie

Už dekády by cvičenci chceli aplikovať lokálne chudnutie takými metódami, ako nekončiace trénovanie brucha pre dosiahnutie kociek, alebo u žien zase tréning vnútorných či vonkajších stehien pre ich spevnenie.

Našťastie, väčšina odborníkov v poli kulturistiky vie, že niečo také je veľmi pritiahnuté za vlasy. Stále sa však nájdu aj takí, ktorí si myslia, že je to možné.

Používam jeden príklad, a to, že ak by ľudia, ktorí veľmi veľa jedia, mali chudé tváre. Trochu zvláštny príklad, ale ak by lokálne chudnutie naozaj fungovalo, naozaj by to tak malo byť.

Pripomenieme si kroky, v ktorých prebieha chudnutie:
1. Mobilizácia, alebo lypolýza - rozklad tukov na mastné kyseliny
2. Prenos - naviazanie na albumín a dopravenie do potrebných tkanív
3. Spaľovanie alebo oxidácia - použitie na energiu v cielových tkanivách ako svaly, pečeň či srdce

Dnešná štúdia sa pozrela na prvé dva kroky. A teda, či kontrakcie svalov majú vplyv na lypolýzu a prekrvenie tuku priľahlého k precvičovaným svalom.

A napriek veku štúdie niekoľko rokov, ešte stále je citovaná ako dôkaz pre lokálne chudnutie. Ale poďme sa na ňu pozrieť z reálneho pohľadu.

Štúdia

Subjekty teda vykonávali unilaterálne cvičenie nôh, a boli merané lypolýza a krvný prietok v priľahlom tuku.

Výsledky

Pri nižších intenzitách, 25% a 55% maximálneho výkonu, boli zvýšené ako lypolýza, tak aj krvný prietok tuku priľahlého precvičovanému svalu.

Skôr, než sa dostaneme k presným číslam, najprv rozoberne príčinu tohto javu. Výskumníci navrhli možnosti, že je to kvoli vyššej dochádzke krvi a hormónov. Ja sa však pýtam, prečo by takýto lokálny spôsob mal byť pre telo výhodný.

Totiž, tuk priľahlý k určitému svalu s ním nie je nijako spojený. Ak má sval použiť tuk na energiu, musia byť tuky rozobraté na mastné kyseliny, uvoľnené do krvného obehu, potom sa musia dostať do svalu, a až vtedy môžu byť využité.

Preto nie je žiadny logický fyziologický dôvod, aby to tak bolo. Avšak telo nemusí pracovať vždy logicky, a preto hľadať logiku, keď máme pozorovania, môže byť ako nevidieť les za stromom.

Navyše výskumníci poznamenali, že toto všetko nemusí viesť k lokálnemu chudnutiu. Ak sa mastné kyseliny nespália, po tréningu môže dôjsť k ich reesterifikácii a znovu uloženiu do tukového tkaniva. V zvláštnych prípadoch môže dôjsť k uloženiu do tuku niekde inde v tele.

Navyše mohol byť pozorovaný jav spôsobený zvýŠenou teplotou. Je známe, že chlad spôsobuje stiahnutie ciev, a teplo ich roztiahnutie. Preto aj rôzne pásky, ktoré spôsobujú zahrievanie, môžu mať nejaký význam.

V každom prípade, polhodinové cvičenie strednej intenzity zvýšilo lypolýzu a krvný prietok. Takže lokálne chudnutie je možné, však? Nie tak docela.

Určite ste si povšimli, že som doteraz vynechával čísla. Teda koľko toho tuku bolo vlastne mobilizovaného na spálenie?

Výskumníci vypočítali, že na každých 100g tuku priľahlého k precvičovanému svalu, bolo mobilizovaných asi o 0.6mg - 2.1mg navyše.

Predpokladajme teda, že máte na stehnách 5kg tuku, a cvičíte stehná.

5kg / 100g je 50, teda ak daný údaj 0.6mg - 2.1mg vynásobíme 50, zistíme, že spálite navyše 30mg - 105mg tuku za polhodinu.

Len tak pre srandu, predpokladajme, že budete mať šťastie, a budete v hornej hranici. V tom prípade by ste spálili 1kg tuku za 1000 tréningových jednotiek po 30 minútach.

Záver

Dúfam, že týmto som zasadil lokálnemu chudnutiu smrteľnú ranu. Je síce pravda, že v tuku priľahlému k precvičovaným svalom dochádza k lepšej mobilizácii tuku, avšak kvantitatívne je to tak nevýznamná hodnota, že o tom ani nemá význam uvažovať.
Navyše, izolované cviky majú malú spotrebu energie. Lepšie je vyberať cviky precvičujúce celé telo, ktoré su energeticky najnákladnejšie a zvyšujú tak potenciál pre spaľovanie tuku.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie