Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Testosterón

 

testosteronTestosterón – mužský pohlavný hormón je prirodzenou látkou hlavne mužského tela. Tvorí sa v semenníkoch a čiastočne v kôre nadobličiek. Svoju pozornosť si určite zaslúži, pretože účinkom testosterónu dochádza k vytváraniu telových bielkovín a k podpore rastu svalovej hmoty. Je to látka vďaka ktorej sa líši mužské a ženské pokolenie vo svojej muskulatúre.


Fakt, že pre posilňovací (kulturistický tréning) má na hladinu testósterónu význam, je známy už dlho. Zistilo sa, že počas posilňovacieho tréningu dochádza k vyplavovaniu testosterónu, čo má priaznivý vplyv na rast svalovej hmoty. Takáto priaznivá hladina je však len pri krátkom tréningu o dĺžke asi 45 minút s vysokou intenzitou cvičenia.

Pri dlhotrvajúcom tréningu s nižšou intenzitou (najmä vytrvalostnom) hladina prudko klesá. Ak sa takto stavaný tréning často opakuje, vplyvom nízkej hladiny testosterónu sa spomalí rast svalov, zvýši sa čas potrebný na regeneráciu a dochádza k pretrénovaniu. Tento fakt ako prvý uviedol do praxe Joe Weider, keď na sebe odskúšal tréning, ktorý je dnes známy ako dvojitý, resp. trojitý rozštiepený systém. Na jeden deň nemal naplánovanú jednu tréningovú jednotku, ale dve až tri kratšie o vysokej intenzite. Takýto tréningový princíp umožnil, že hladina testosterónu ostala na optimálnej úrovni dlhodobo.


Na druhej strane treba povedať, že je vedecky dokázané, že plodnosť je u ťažko trénujúcich športovcov nižšia ako u neaktívnych mužov. Medzi ďalšie faktory nižšej plodnosti u ťažko trénujúcich športovcov je stres a nižší podiel tuku pred súťažami.
Testosterón má vplyv aj na charakter a podiel krvných tukov. Športovci s vysokou hladinou testosterónu majú viac „zlého“ LDL cholesterolu a menej „dobrého“ HDL cholesterolu. U športovcov vytrvalostného charakteru je to presne naopak. Tento fakt znamená väčšie riziko srdcového infarktu a porážky a preto sa odporúča zaraďovať do tréningu aj vytrvalostnú zložku.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie