Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Aeróbne cvičenie nalačno a chudnutie

 

Otázka: Počul som, že pre optimálne výsledky na spaľovanie tuku, by malo byť aeróbne cvičenie vykonávané ako prvá vec ráno nalačno. Je to pravda?


Odpoveď: Toto je veľmi častá otázka, čo dodáva zmysel ju zodpovedať. Túto myšlienku rozprúdili hlavne súťažní kulturisti s nízkymi hodnotami telesného tuku, a keďže im diéta funguje, predpokladajú, že aj aeróbne cvičenie nalačno je správne. Krátka odpoveď na otázku je asi taká, že správnosť odpovede závisí od množstva telesného tuku.

Pre porozumenie, potrebujeme si popísať základné kroky spaľovania tuku:
1. mobilizácia

2. prenos

3. spaľovanie


Mobilizácia znamená uvoľňovanie mastných kyselín z tukového tkaniva. Tento proces je primárne riadený inzulínom a katecholamínmi (adrenalín a noradrenalín), sekundárne a terciárne rastovým hormónom či kortizolom. Ďalej nastáva prenos, kedy mastná kyselina pripojená na albumín prechádza krvou k požadovaným tkanivám. To môže byť problém pri tzv. problémových partiách (ako spod brucha či chrbta u mužov, a stehná či boky u žien). Napokon dochádza k spaľovaniu, alebo oxidácii mastných kyselín v požadovaných tkanivách (svaly, pečeň, srdce).


Pri chudých jedincoch (približne 12-15% telesného tuku u mužov, resp. 19-22% telesného tuku u žien) však dochádza k problému s mobilizáciou tukov, ako aj s ich prenosom, kvoli rôznym telesným adaptáciám. S oxidáciou by nemal byť veľký problém. Ešte lepšie by mala prebiehať pri vyčerpanom svalovom glykogéne.

Aerobna cinnost


Na druhej strane, extrémne obézni jedinci nemajú problém s mobiliáciou, a tak sú v krvi neustále prítomné veľké množstvá mastných kyselín. Tu je však problémom ich spaľovanie. Nebudem zachádzať do detailov, kvoli rozsiahlosti témy.
Najlepšie prebieha chudnutie u priemerných jedincov (15-35% telesného tuku u mužov, resp. 20-40% telesného tuku u žien). Mobilizácia nie je problém, keďže telo zatiaľ nevykonalo žiadne protiadaptácie, prenos tiež nie je problémom, keďže tuk pochádza prevažne z iných ako tzv. problémových častí, a ani s oxidáciou by nemal byť problém.
Takže odpoveď je rôzna:
Chudí jedinci, ktorí sa snažia zbaviť posledných zbytkov problémového tuku, môžu nájsť aeróbne cvičenie ráno nalačno ako vhodnú stratégiu pre zlepšenie mobilizácie a prenosu.

Preto práve špecifická skupina chudých kulturistov si všimla, že nalačno dostávajú najlepšie výsledky.


Pre priemerných jedincov už je to viac menej jedno. Robte aeróbne cvičenie, kedy Vám to vyhovuje. Dôležitejšie je v tomto prípade robiť ho, nie kedy.
Extrémne obézni ľudia by zase vyžadovali iné stratégie, ale to by si vyžadovalo vlastný článok, takže to tu nebudem rozoberať.

 

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie