Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Pohyb ako liek

 Pohyb ako aktivitaPohybová aktivita je mnohokrát podceňovaný faktor pri správnom fungovaní oragnizmu. Pritom stačí jedno zamyslenie a každý z nás si uvedomí jeho benefity. V médiách, na letákoch v čakárni u doktora, poradne, články, diskusie a samotní lekári odporúčajú zdravý životný štýl. Ľudia sú unavení z tohto slovného spojenia, treba si však uvedomiť, že to neznamená jesť iba zeleninu a cvičiť 5 hodín denne. Skrýva sa pod tým iba odstránenie tých najhorších zlozvykov a pridať pár nových, lepších. Preto nezavrhnujme hneď pojem ,,zdravé“, ale skúsme pochopiť jeho podstatu a modifikovať si ho na náš stav a potreby, ktoré sú individuálne pri každom človeku.

 

Strava má veľký význam pri nami ovplyvnenom fungovaní organizmu, pozitívnom i negatívnom význame. Existuje veľké množstvo informácií a osveta jedálničku je na dobre úrovni. Druhým najčastejším odporúčaním je telesná aktivita. Tak čo vlastne znamená šport pre telo?
Pohyb ako taký je prejav života. Motorika slúži ako sluha centrálnej i periférnej nervovej sústavy. Tak napr. zrak – videnie je zabezpečené veľkým počtom svalových skupín, ktoré rozširujú a zužujú zrenice pri akomodácií, žmurkanie ako prevencia suchosti oka, pohyby očnej gule a veľa ďalších pohybov. Ani si neuvedomujeme, že vidíme najmä pomocou svalov.
Tráviaca, dýchacia, vylučovacia a iné sústavy sú zložené z orgánov a tie z hladkého svalstva. To si síce precvičiť vôľou nevieme, ale pohyb priečne pruhovaného svalu má priaznivé pôsobenie aj na vnútorné orgány.

 

 

Účinky

Pravidelná športová činnosť ovplyvňuje stavbu tela rastom kostí do šírky a hlavne zväčšovaním podielu aktívnej svalovej hmoty. Najmä prítomnosť a stupeň hypertrofie svalstva zväčšuje rozmery šírkové a obvodové. Taktiež tréning hlavne vytrvalostného charakteru ovplyvňuje množstvo tukových zásob v tela, čo tiež vedie k zmenám v ľudskom organizme. Zmeny sa týkajú zlepšenia metabolizmu cukrov, tukov a bielkovín, čiže makromolekúl zložiek nášho tela.
Vysoká aktivita rozličných svalových skupín zvyšuje intenzitu krvného obehu a stav ciev. Zrýchlený krvný obeh pomáha lepšie okysličovať zásobné látky vo svaloch. Práve preto nedochádza k vytváraniu nadmerných tukových zásob, ktoré sťažujú prácu vnútorných orgánov. Zvýšené využitie tukových látok v tkanivách zabraňuje ukladaniu cholesterolu. 
Priaznivo pôsobí ako prevencia alebo zlepšenia stavu pri cukrovke, vysokom krvnom tlaku a iných kardio-vaskulárnych ochoreniach, rakovine, osteoporóze a iným chorobám pohybového aparátu, tráviacim poruchám – zápcha, hemoroidy, metabolizmus látkovej výmeny, odplavovaniu toxínov z tela. Pri pravidelnom nenáročnom tréningu sú kĺby precvičované a udržiava sa tým celý rozsah ich ohybnosti a znižuje bolestivosť. Endorfín, hormon šťastia, ktorý pri cvičení vzniká, je ochrana pred nešpecifickou bolesťou, únavou, zlou náladou a v neposlednom rade pred stresom, ktorý je podkladom pre vzniku mnoho ochorení.
 
Najzdravším športom sa označuje chôdza. Má minimálne obmedzenia aj pre najmenej kondične vybavených ľudí a zároveň najlepšie účinky na organizmus. Preto som v úvode spomínala, že nie je ťažké žiť zdravo. Veľa ľudí žije zdravšie a vitálnejšie a ani o tom nevedia, dokonca viac ako tí, ktorí sa snažia budovať silou –mocou správny životný štýl .
Platí pravidlo, všetko s mierou. Takže nie športom k trvalej invalidite, ale lepšej imunite a kondícii.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie