Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

(Ne) Priatelia imunity

 

Podľa štatistík trpí každý Slovák nachladnutím s kašľom a nádchou priemerne dvakrát ročne. Z istej časti to je a z inej nie je naša chyba. Najmä na jeseň a v zime sú na imunitný systém kvôli vlhkému počasiu a studeným teplotám kladené zvýšené požiadavky.  

Takýmto prechladnutiam nemožno síce v každom prípade zabrániť, ale určitých činností môže byť imunitná obrana posilnená, takže pôvodcovia ochorení majú na napadnutie menšiu šancu. 

Probiotiká
Určite ste sa už stretli s informáciou, že 70% imunity je v bruchu. Čo to znamená? Hrubé aj tenké črevo je zásobené obrovskou sieťou lymfatických dráha a uzlín, ktoré sú nositeľmi imunity a črevná bariéra je jedna z prvých, okrem kože, ktoré oddeľujú vonkajšie prostredie od vnútorného. Preto je také dôležité, aby tráviaci trakt fungoval, človek tak menej často podlieha rôznym iným ochoreniam, nielen ochoreniam tráviaceho traktu.

 

 

Niektoré živé mikroorganizmy – probiotiká - sú veľmi dôležité pre imunitný systém. Na stenách čriev vytvárajú súvislý povlak, čím bránia kolonizovaniu čreva škodlivými patogénmi a ich následnému premnoženiu. Jednoducho ak bude pomer dobrých a zlých baktérií v čreve vysoko v prospech dobrých, je oveľa nižšia šanca akejkoľvek infekcie. Za nepomer môže hlavne častá liečba antibiotikami. Probiotiká sú dostupné voľne v lekárni ako výživový doplnok, túto formu by som uprednostnila pri užívaní antibiotík(+ B-komplex), aby sa nenastala redukcia zdravej flóry v čreve. No na prevenciu je konzumácia probiotík vhodná prostredníctvom stravy  - kyslomliečne výrobky (čím kratší dátum spotreby, tým lepšie) alebo kyslá sudová kapusta.
Otužovanie
Tento systém naštartovanie imunity naozaj funguje, je však potrebné dodržiavanie istých pravidiel. Zásady znejú – nefajčiť a nepiť (spôsobuje to protiúčinok), kombinovať so športom, dodržiavanie pravidelnosť a hlavne nepredceňovať svoje sily, a ako istotu svojho zdravotného stavu pravidelné preventívne prehliadky. Mnohí si myslia, že tento princíp platí i v otužovaní bolestivého hrdla,  napr. zmrzlinou či studenými nápojmi. Nie je to pravda. To, čo platí pre kožu, neplatí pre sliznice a môžete si tým spôsobiť vážne komplikácie. Pri bolesti hrdla sa odporúčajú piť vlažné tekutiny, princíp je nešokovať hrdlo ani studeným ani horúcim.
 
Jedálniček
Zdravá strava je alfou a omegou pevnej imunity. Vynikajúci vplyv na pevné zdravie majú obyčajné základné potraviny, ktoré obsahujú vitamíny, antioxidanty a stopové prvky, ako sú jablká, čerstvá a dusená zelenina, orechy, najlepšie prírodné antibiotikum cesnak, hlúbová zelenina - červená a biela kapusta, kel, červená repa, zemiaky, cibuľa. Čiže, žiadne luxusné exotické plodiny. Pre bunky, ktoré bojujú proti infekcii je dôležitá zásoba železa, zinku a selénu. Tieto prvky sa nachádzajú v strukovinách, rybom mäse, orechoch a celozrnných výrobkoch.
Pohyb
Telesná aktivita ma dokázané priaznivé účinky na naozaj mnoho vecí. Je to zdravá záťaž, pri ktorej sa prekrvuje organizmus vo väčšej miere a taktiež odstraňuje stres a napätie. Najzdravším športom je vraj chôdza, ktorá je naozaj nenáročná, lacná a voľne dostupná.
Nepriatelia imunity
Na aktívnom ničení zdravej imunity sa podieľajú najviac dlhodobé konzumovanie nesprávne zloženej potravy, nedostatok vitamínov a stopových prvkov, časté hladovky a odtučňovacie kúry alebo naopak obezita a prejedanie, dlhodobá psychická a fyzická záťaž, stres, stavy napätia, časté depresie a negatívne emócie, nedostatok pohybu, ale aj prílišná telesná námaha a nadmerná telesná aktivita, nedostatok spánku, fajčenie, alkohol, dlhodobé pôsobenie rôznych foriem žiarenia, ultrafialového, ionizujúceho, elektromagnetického, dlhodobé vystavenie hluku, znečistené ovzdušie a voda, časté infekcie, dlhodobé užívanie liekov.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie