Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Správne držanie tela

 

,,Vystri sa!" - veta každého rodiča, učiteľa, tanečného pedagóga. Správne držanie tela je úkon, ktorý je potrebný naučiť dieťa už v ranom období, kedy je človek tvarovateľný, plastický, schopný telesne sa plne rozvinúť.

Držanie tela ovplyvňuje totiž viac funkcií a elementov ľudského tela ako sa môže zdať. 
Pre každého človeka je dôležité, aby si zachoval dobré držanie tela a neustále zdokonaľoval tento pohybový návyk po celý život.


Čo držanie tela znamená v praxi? 

Je výslednicou určitého tvaru chrbtice, práce svalov a reflexov udržujúcich postoj a funkcie chrbtice. Je sprievodným znakom každej činnosti a samo o sebe je činnosťou, pohybovým návykom, ktorý vieme z veľkej časti ovládať svojou vôľou.

Ku komponentom držania tela patrí:
a) postavenie hlavy, rovina pohľadu očí
b) esovité zakrivenie chrbtice
c) poloha panvy (každá jej zmena má priamy vplyv na zakrivenie chrbtice)
d) postavenie dolných končatín

Ako vyzerá správne držanie tela 

Hlava má byť vzpriamená a vytiahnutá hore. Dolný okraj sánky má byť vodorovne a zviera s osou krku pravý uhol.
Ramená sú v rovnakej výške rozložené do strán a pri tom mierne stiahnuté vzad a dole. Tým sa súčasne mierne vyklenie predná časť hrudníka a ľahko sploští brucho.
Lopatky sú priľahnuté ku stene chrbta a ich vnútorné hrany sú uvoľnené. Držanie paží je rovnako uvoľnené.
Sedacie svalstvo by malo byť rovnako v stálom miernom napätí, aby spoločne s postavením panvy zabezpečovali správnu činnosť dolných končatín.
Chodidlá sú mierne vytočené špičkami zvnútra, váha tela je skôr na prednej časti chodidiel ako opačne. 


 
 Viniť pre zlé držanie tela iba samotné dieťa je veľká chyba. Príčiny sú častokrát v samotnom organizme, v jeho vnútorných predpokladoch, ktorého prejavom je svalové oslabenie. Tento stav je prítomný vo fyziologických podmienok rastu, kedy sú obdobia relatívneho nesúladu rastu kostry a vývoja svalov. Ďalším dôvodom môže byť svalové oslabenie v rekonvalescencii chorôb.
Iné príčiny vzniku môžu byť aj preťažovanie organizmu, obezita, úraz, vrodené poruchy, zhoršenie výživy, nesprávne dýchacie návyky, nedostatok pohybu, poruchy zraku a sluchu, nesúmerný rozvoj pravej a ľavej časti tela a v neposlednom rade duševný stav dieťaťa.

Dôležité a podstatné je si zapamätať, že nesprávne držanie tela sa dá aktívnym vôľovým úsilím, úpravou svalových pomerov - rehabilitáciou, posilňovaním upravovať až odstraňovať.

 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie