Novinky blogu

  • Ako si vybrať kvalitný proteín?   Užívate Proteín? Určite by ste naň nemali zabúdať proteín je základnou stavebnou látkou svalovej hmoty. Je vhodný aj pri redukčných...
  • Best of s Top Of Alebo inak. Pôvodne tu mal byť článok v ktorom som chcel poradiť peckovú muziku na workout.Chcel som vedieť čo je trendy a ma hype a ako to...
  • Začnite behať pre svoje fyzické a...  Ak chcete získať motiváciu pre beh, ste na správnom mieste. Poznáte všetky výhody behu? Viete prečo ľudia behajú? Zoznámte sa so všetkými...
zobraz všetko

Vyplavovanie testosterónu - Ako to naozaj je?

 

Sami ste sa pýtali na spojenie testosterón a tréning? Ako je to s vyplavovaním testosterónu počas dňa? Kedy sa vyplaví testosterón v maximálnej možnej miere? Poďme sa pozrieť na rôzne tvrdenia a zhodnotiť si ich pravdivosť.

 

Dostatočný pohyb v oblasti posilňovania je stimulov pre vyplavovanie hormónov - ÁNO

 Tento výrok hodnotíme ako pravdivý. Neplatí len vo výnimočných situáciách. Ak si odmyslíme zdravotné problémy s reguláciou hormonálnych žliaz, ostáva nám nevhodný tréning. Alebo príliš časté trénovanie a v jeho dôsledku pretrénovanie. A taktiež zlá strava, v mene diétovania, ktorá naruší nielen hormonálnu, ale pokojne aj iné sústavy. Neriskujte príliš - cvičte podľa plánu, primerane schopnostiam a fyzickej vybavenosti, kondícii. A stravu meňte síce radikálne, ale rozumne a múdro tak, aby ste predišli zbytočným problémom.

 

Testosterón slúži len na budovanie svalovej hmoty - NIE

V skutočnosti je testosterón taký multifunkčný hormón. Áno, najviditeľnejšie je to práve vďaka cvičeniu a jeho prítomnosť vo vyššej miere sa prejavuje aj nárastom svaloviny. Je napríklad potrebný pre normálny vývoj spermií či reguláciu fyzickej energie. Takže testosterón síce potrebujeme na rast svalovej hmoty a tvorbu bielkovín, avšak v prirodzenej forme ho telo využije aj inde. Preto pamätajte - vždy je lepšie zvýšiť hladinu testosterónu prirodzene.

 

V mladosti máme testosterón na maximálnej úrovni - ÁNO

Aj nie. Takmer. A tiež to závisí od typu jedinca. Niekto má naozaj prirodzenú hladinu testosterónu vysokú. Iný napríklad vďaka cvičeniu. Pointou je, že tribulus, ak je vôbec účinný môže byť v mladom veku zbytočný. Radšej poriadny silový tréning a kvalitná strava - tak sa vyplavuje testosterón a tak sa budujú svaly.

 

Najviac testosterónu sa vyplaví pri dlhom a vytrvalostnom tréningu - NIE

Aj tu by sme mohli polemizovať, avšak s určitosťou vieme, že krátky, intenzívny tréning priaznivo ovplyvňuje tvorbu testosterónu. Dlhší, silový a vytrvalostný tréning znižuje jeho produkciu. Takže ak ste doteraz tvrdo dreli a verili vo vyplavený testosterón po dvojhodinovom silovom tréningu, možno je čas zmeniť prístup.

 

Množstvo testosterónu sa dá ovplyvniť výrazne - ÁNO

Lahôdka na záver - podarilo sa zistiť, že množstvo testosterónu v tele sa dá ovplyvniť od niekoľkých percent až po 210% pôvodných hodnôt. Samozrejme a našťastie pre nás - smerom nahor.

 

Keď už viete čo to málo o testosteróne, je na čase vybrať si kvalitný tréning z našej ponuky. 

Prejdite na registráciu a vytvorenie tréningového plánu!

Kategórie